Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

tel. +48 22 621 34 14
ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa

Koncert „Najweselszy barak obozu”

Zapraszamy na jeden z koncertów realizowanych w ramach cyklu „Warszawskie kościoły wolności”.

Bułat Okudżawa, odwiedzając Polskę, powiedział, że jesteśmy „najweselszym barakiem w tym socjalistycznym obozie”.

Koncert „Najweselszy barak w obozie” został oparty na pieśniach o wolności twórców europejskiej i polskiej pieśni wolnościowej, takich jak Okudżawa, Kryl, Wysocki, Kofta i inni polscy bardowie.

„Warszawskie kościoły wolności” – to cykl 5 koncertów i prezentacji o kulturze niezależnej, odbywają się w wybranych miejscach i kościołach Warszawy.

W latach 70 -tych i 80-tych to właśnie kościoły były miejscem prezentacji kultury niezależnej i wolnościowej. Odbywały się w nich cykliczne koncerty pieśni patriotycznej i wolnościowej, spektakle teatralne, recytacje wierszy Miłosza, Herberta, Barańczaka, Zagajewskiego, Krynickiego itp. Kościoły były ostatnią ostoją wolności. Organizowano w nich wystawy i prelekcje historyczne. Szczególnie kilka ośrodków kultu religijnego w Warszawie przodowało w tej patriotycznej działalności. Tam też planowane są wydarzenia cyklu.

Koncert nawiązuje do licznych prezentacji kultury niezależnej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w latach 80-tych XX wieku.

W koncercie udział biorą:

  • Antoni Muracki /Polska/ – bard, poeta, tłumacz, twórca programów literackich i kabaretowych, pomysłodawca festiwali „Pieśni bez paszportu” i „Kultura bez granic”, wykonawca pieśni rosyjskich i czeskich bardów, głownie Jaromira Nohavicy, którego postać spopularyzował w Polsce, będąc jego menadżerem i tłumaczem;
  • Jirży Vondrak /Czech/ – muzyk, tłumacz, dramaturg,  filmowiec, pisarz i autor filmów o Bułacie Okudżawie, wykonawca  i tłumacz pieśni Okudżawy i Wysockiego, koordynator projektów artystycznych;
  • Jacek Beszczyński /Polska/ – tłumacz, wykonawca i interpretator piosenki Rosyjskiej;
  • Aleksiej Kudriawcew /Rosja/ – poeta, kompozytor, wykonawca poezji śpiewanej.

WSTĘP WOLNY

  • 10 sierpnia 2018
  • 20:00
Facebook
TWITTER
YouTube