Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Kaplica królewska, sarkofagi, ołtarze i epitafia w wystroju kościoła kapucynów przy Miodowej

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu
„Varsovia. Ars et historia”

Kaplica królewska, sarkofagi, ołtarze i epitafia w wystroju kościoła kapucynów przy Miodowej

Kościół i klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie kryje w sobie wiele tajemnic. Już sama historia powstania fundacji, doglądanej osobiście przez samego króla Jana III Sobieskiego, pomysłodawcy sprowadzenia kapucynów do Polski i fundatora pierwszego klasztoru przy ulicy Miodowej, osnuta jest ciekawymi wydarzeniami, nie wyłączając Odsieczy Wiedeńskiej. W królewskiej kaplicy znajdziemy sarkofag z sercem Sobieskiego, szczątki Augusta II. Wystrój kościoła, który niestety ucierpiał w czasie powstań i wojen, szczególnie w czasie II wojny światowej, gdy był prawie całkowicie zniszczony, tym bardziej cieszy zachowanymi z dawnych czasów elementami. Do każdego, kto odwiedzi kapucyński kościół przemawiają zachowane epitafia, które przypominają historię ludzi związanych z tym miejscem, a także pochowanych w katakumbach kościoła. Zapraszam do wędrówki po historii królewskiej fundacji i dziejach ludzi, którzy ją tworzyli.

Wykładowca: Grzegorz Filipiuk OFMCap, Zakroczym

W 2001 r. ukończył podyplomowe studia w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim, następnie studiował historię na UKSW w Warszawie. Ukończył Państwowy Kurs Archiwalny I stopnia w Warszawie. Od 2001 r. jest dyrektorem Archiwum i Biblioteki Warszawskiej Prowincji Kapucynów w Zakroczymiu. Autor artykułów z dziedziny historii i duchowości, głównie franciszkańskiej i honorackiej, organizator i współorganizator sympozjów naukowych oraz kursów dla bibliotekarzy i archiwistów kościelnych, koordynator Wielkiej Nowenny przed stuleciem śmierci bł. Honorata Koźmińskiego w latach 2007-2016 i obchodów Roku Bł. Honorata. Zaangażowany w działalność Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, w latach 2007-2013 w Zarządzie Federacji. Działa w zespole redakcyjnym Biuletynu Bibliotek Kościelnych „Fides”. W latach 2012-2018 pełnił funkcję sekretarza i rzecznika Prowincji Warszawskiej. Obecnie kontynuuje pracę w Archiwum i Bibliotece w Zakroczymiu i pełni posługę asystenta Sióstr Mniszek Klarysek Kapucynek.

Zaangażowany w propagowanie myśli i roli kapucynów w dziejach Polski, szczególnie bł. Honorata Koźmińskiego. Współtwórca wielu audycji radiowych i wystaw. Prowadzi tematyczne lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii książki, historii bibliotek i dziejów pisma. Na stałe współpracuje m.in. z Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Współorganizator i przewodnik „Honorackiego Spaceru po Starych Powązkach”. Od wielu lat organizuje i prowadzi pielgrzymki po Włoszech „Śladami św. Franciszka z Asyżu”. Obecnie pełni również funkcję kierownika Pieszej Pielgrzymki Honorackiej. W 2019 r. został ponownie wybrany do Zarządu Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” w funkcji zastępcy przewodniczącego oraz rozpoczął studia specjalistyczne II stopnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wtorki na Dziekanii

  • Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum
  • Początek: 17:30
  • Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto
  • Nie prowadzimy zapisów na wykłady
  • 5 listopada 2019 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube