Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

tel. +48 22 621 34 14
ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa

Relikwie Chrystusowe w świetle badań naukowych

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu
„Świadkowie Tajemnicy”

Relikwie Chrystusowe w świetle badań naukowych

Spotkanie z reportażystą Grzegorzem Górnym i fotografem Januszem Rosikoniem – autorami książki „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”. Opowiedzą oni o efektach swej kilkuletniej pracy, podczas której przeprowadzili wiele rozmów z naukowcami z całego świata na temat materialnych śladów pozostałych po Jezusie z Nazaretu. Zebrany materiał zgromadzony został we wspomnianej książce, która doczekała się już ośmiu tłumaczeń na języki obce (w samych Stanach Zjednoczonych miała już trzy wydania). Autorzy przedstawią m.in. wyniki badań naukowych dotyczących takich relikwii, jak Całun Turyński, Tunika z Argenteuil, Sudarion z Oviedo, Chusta z Manoppello, Święty Krzyż, Sandały z Prum, a także zaprezentują rezultaty ostatnich badań archeologicznych przeprowadzonych w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Grzegorz Górny – reportażysta, eseista, publicysta, reżyser dokumentalista, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda“ (w latach 1994-2005 i 2007-2012). Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. W latach 2005-2006 redaktor naczelny tygodnika „Ozon“. Autor ponad 30 książek, które doczekały się 27 wydań zagranicznych w językach: angielskim (6 książek w USA), hiszpańskim, francuskim, włoskim, portugalskim, niemieckim, węgierskim, chorwackim, słoweńskim, bułgarskim. Największy sukces w kraju i za granicą odniosły jego książki wydawane wspólnie z fotografem Januszem Rosikoniem w serii „Świadkowie Tajemnicy”. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks i nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Odznaczony przez prezydenta Węgier Rycerskim Krzyżem Zasługi oraz Medalem Europejskim węgierskiej Wszechnicy Wolnych Mediów. Obecnie stały publicysta tygodnika „Sieci“ i portalu wpolityce.pl. Prowadzi Klub Trójki w Programie 3 PR.

Janusz Rosikoń – fotograf, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików (jego zdjęcia opublikowały m.in. TIME Magazine, Schweizer Illustrierte, Różaniec, Viva!), autor wystaw indywidualnych, m. in. w Starej Galerii w Warszawie, Barbican Centre w Londynie, na Uniwersytecie Oksfordzkim, Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, na Zamku w Głogowie i w Bielsku-Białej, w Hali Ludowej we Wrocławiu, w toruńskim Dworze Artusa, w Starej Pomarańczarni w Warszawie, Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej, Ratuszu Wiedeńskim, w Toronto, na Uniwersytecie w Dayton i Georgetown w Waszyngtonie. Autor ponad 20 albumów, m.in.: Skarby kultury na Jasnej GórzeKościół Mariacki w KrakowieWarszawaPolskie MadonnyMadonny EuropyLeksykon świętych, Ratusze w PolsceSzlak nadzieiAniołyUfamUfający300 lat wytrwałości, Świadkowie tajemnicy, Dowody Tajemnicy, Sekrety Guadalupe, Tajemnice Fatimy i inne. Seria Świadkowie Tajemnicy realizowana wraz z Grzegorzem Górnym, autorem tekstów, została nagrodzona Feniksem 2018 i ukazała się w USA, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii i Bułgarii. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Kanadzie, na Krecie.

Wtorki na Dziekanii

  • Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum
  • Początek: 17:30
  • Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto
  • Nie prowadzimy zapisów na wykłady
  • 14 stycznia 2020
  • 17:30
Facebook
YouTube