Zdzisław Beksiński należy do grona najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów polskich. Koneserów jego sztuki przyciągają niezwykłe, przejmujące obrazy o mrocznej, często szokującej treści, tajemnicze i pełne niedopowiedzeń.
Zachwyca też warsztat malarski – kolorystyka i wyjątkowa precyzja wykonania. Warto jednak wiedzieć, że droga Beksińskiego do tych znakomitych osiągnięć wiodła przez fotografię artystyczną i to właśnie od tej dziedziny rozpoczął on swoją przygodę ze sztuką. A były jeszcze niezwykłe, „dizajnerskie” projekty samochodów (nawet częściowo zrealizowane), potem rzeźby i zadziwiające rysunki. Na wykładzie chcemy przybliżyć słuchaczom te różne aspekty twórczości – zarówno bardziej znane, jak malarstwo, jak i rzadziej eksponowane w galeriach, a ciekawe i wartościowe.
Bilet: 15 zł w kasie muzeum
Doktor nauk historycznych, historyk sztuki, Kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii oraz ikonografii miejsc związanych z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu, zajmuje się też architekturą i kamieniarką nowożytną. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych m. in. w, „Biuletynie Historii Sztuki”, „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki”, „Baroku”, „Ad Rem” „Przeglądzie Wschodnim”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Stolicy”.