„Bitwa pod Grunwaldem ” Jana Matejki – szczególne losy obrazu. Refleksje konserwatorskie.
Niezwykła walka pokoleniowa o uratowanie i zachowanie dzieła dla przyszłych pokoleń.
„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, bez wątpienia najpopularniejszy obraz w dziejach malarstwa polskiego, przechodziła burzliwe koleje losu. Uratowana przed zniszczeniem przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, nie została uchroniona od procesów degradacji materiału, jakie spowodowało ukrycie obrazu pod ziemią. Tematem wykładu będzie niezwykła walka wielu generacji polskich konserwatorów o uratowanie i zachowanie dzieła dla przyszłych pokoleń.
Historia konserwacji obrazu miała swój początek w pracowni Mistrza, następne prace miały miejsce w latach 20. i 40. XX wieku. Opowiemy o ostatnim wypożyczeniu obrazu do Wilna 1999, które okazało się spektakularnym sukcesem i otworzyło nowy rozdział w stosunkach polsko-litewskich oraz o ostatnich szeroko zakrojonych pracach konserwatorsko-restauratorskich, zakończonych w 2012 roku. Padnie także odpowiedź na pytanie czy „Bitwa pod Grunwaldem” będzie jeszcze wypożyczona gdzie indziej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wykładowca: Dorota Ignatowicz
Ukończyła Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie (1987 r.), uzyskała dyplom w Katedrze Technologii Malarstwa Sztalugowego i Kopii. Od 1987 r. jest pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie, w Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego. W latach 1994-2023 pracowała na stanowisku Głównego Konserwatora Muzeum Narodowego w Warszawie. Przeprowadza konserwacje i restauracje obrazów na podłożu płóciennym, powstałych od XVI wieku do współczesności.
Bilet w cenie 15 zł do nabycia w kasie Muzeum