Zapraszamy na spotkanie z Rycerzami Jana Pawła II – bratem Andrzejem Świtalskim i bratem Paweł Cwynarem.
Niedziela, 18 czerwca 2023r. o 15:30
- Kim są współcześni Rycerze?
- Gdzie ich spotykamy?
- Czym się zajmują?
- Jak zostać rycerzem?
O Rycerstwie XXI wieku opowiedzą brat Andrzej Świtalski i brat Paweł Cwynar.
Brat Andrzej Świtalski. Rycerz MB Zwycięskiej spod Wiednia, Wielki Prefekt Historii, twórca rycerskich kalendarzy patriotycznych, prawnik na emeryturze, wcześniej wychowanek i działacz Duszpasterstwa Akademickiego ARKA w Warszawie, opozycyjny dziennikarz, wychowawca Młodej Inteligencji Katolickiej, wiceprezes Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy, związkowiec, samorządowiec.
Brat Paweł Cwynar. Rycerz MB Rychwałdzkiej, Wielki Konsultor ds. Więźniów. Były więzień, wielkokrotny recydywista. Po głębokim nawróceniu w 2005 r. Dzisiaj pisarz, społecznik, ewangelizator. Zaangażowany w pomoc osobom wykluczonym. Pomysłodawca i realizator projektu „Wiem, bo czytam”, który realizował w Fundacji Nowe Teraz.
Cele rycerstwa
Zasadniczym celem Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II jest formacja katolików-mężczyzn świeckich poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona – Świętego Jana Pawła II (Karola Wojtyły), który swoim świadectwem pokazywał jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość zarówno dziś jak i w wymiarze uniwersalnym.
Rycerze Zakonu Świętego Jana Pawła II angażują się w dzieło nowej ewangelizacji czerpiąc z przykładu Jana Pawła II i dążąc do upowszechniania treści i form Jego nauczania. Dlatego też podejmując trudu dążenia do świętości – zwłaszcza w wymiarze życia dnia codziennego.
Kto może zostać rycerzem?
Bratem Rycerzem Zakonu Świętego Jana Pawła II może zostać mężczyzna – katolik, żyjący w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską zarekomendowany przez co najmniej jednego z Braci Rycerzy lub duchownego katolickiego.
Jednym z efektów działalności Rycerzy, powinno być budowanie wśród osób duchownych poczucia, że na Rycerzy Świętego Jana Pawła II zawsze można liczyć – jak na prawe ramię Kościoła.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Księga Stanu Rycerskiego”
Patronat medialny Radio Warszawa 106,2 FM