Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Czego artyści i przedsiębiorcy mogą się od siebie nauczyć? Środowisko „Nowej Kultury Pracy” (1945-1948) i aktualność idei dzisiaj.

Spotkanie:

Czego artyści i przedsiębiorcy mogą się od siebie nauczyć? Środowisko „Nowej Kultury Pracy” (1945-1948) i aktualność idei dzisiaj.

Pomysłodawca i prowadzący: prof. Tomasz Ochinowski, UW

Czym była NOWA KULTURA PRACY?

To idea zarządzania zaproponowana w pierwszych latach po II wojnie światowej, w stolicy Polski, przez intelektualistów tworzących środowisko „Tygodnika Warszawskiego” (1945- 48 r.)

NOWA KULTURA PRACY  – to koncepcja, która postulowała unowocześnienie zarządzania między innymi przez organizowanie wspólnych spotkań artystów i przedsiębiorców. Teza ta wynikała z poglądu, iż istotą działalności obydwu grup jest akt twórczy.

Warto więc wymieniać myśli i doświadczenia między sobą. Tamta próba zaowocowała praktyczną realizacją w postaci spółdzielni „Źródło”, innowacyjnej firmy, dziś byśmy powiedzieli, konsultingowej, która łączyła praktyków i akademików różnych dziedzin, wyprzedzając podobne rozwiązania amerykańskie przynajmniej o kilka lat. Była również kolejnym, po „Narodnoj Torchiwli” i warszawskim kibucu, przykładem zrównoważonego biznesu, w tym wypadku odwołującego się do dziedzictwa myśli romantycznej.

Inicjatywa Nowej Kultury Pracy skierowana do różnych środowisk ideowych, została zniszczona w zarodku z przyczyn pozamerytorycznych (represje reżimu stalinowskiego).

Przyświecające jej przekonanie, iż warto organizować spotkania przedstawicieli świata organizacji i świata sztuki nie straciło nic na aktualności.

Zapraszamy na spotkanie przedsiębiorców i artystów, i wszystkich, którzy czują się twórcami lub po prostu, chcę bliżej poznać ideę, która była w swoich czasach innowacyjna. Spotkanie będzie też okazją do wymiany myśli, czy koncepcja NOWEJ KULTURY PRACY jest aktualna w dzisiejszych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych.

Wstęp wolny

  • 14 maja 2024 17:30 - 18:30
  • 17:30 - 18:30
Facebook
YouTube