19. wykład w ramach cyklu DE VITA OPERIS, czyli O ŻYCIU DZIEŁA
Wykładowca: ks. Marek Wojnarowski (UW)
Temat: Matka Boska Jackowa z katedry w Przemyślu
„Matka Boska Jackowa z katedry w Przemyślu” to spotkanie poświęcone przybliżeniu historii cudownej statui Matki Bożej kamiennej, czczonej w Przemyślu już od ponad 300 lat. Losy tej figury wiążą ją z osobą św. Jacka Odrowąża, który według tradycji miał ją przynieść z Kijowa. Figura słynie łaskami i z tego powodu została ukoronowana papieskimi koronami już w 1766 r. Ciekawostką jest fakt, że mamy dziś dwie lub nawet trzy figury nazywane „jackowymi” i ich historia również zostanie przybliżona.
Sama figura pochodzi prawdopodobnie z końca XV w. i powstała w warsztatach północnoniderlandzkich. Jest to rzeźba albastrowa, niezwykle pięknie wykonana i ciągle posiada swoje tajemnice. W ramach spotkania omówiona zostanie także ikonografia figury i koron zdobiących głowy Jezusa i Maryi, które to korony zostały ofiarowane na uroczystą koronację figury 15 sierpnia 1766 r., przez kapitułę św. Piotra na Watykanie.
Ks. M. Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, wykładowca sztuki kościelnej i symboliki ikon w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, diecezjalny konserwator zabytków Archidiecezji Przemyskiej, doktorant Wydziału Artes Liberales, praca naukowa na temat wierzeń eschatologicznych na przykładzie ikon Sądu Ostatecznego XV-XVII w. z eparchii przemyskiej i terenów sąsiednich. Zainteresowania sztuką cerkiewną, zwłaszcza ikonami Sądu Ostatecznego, dodatkowo interesuję się aranżacją wnętrz kościelnych i rzemiosłem artystycznym. Autor artykułów popularnonaukowych z zakresu historii muzeum i zbiorów sztuki Muzeum Archidiecezjalnego.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
- Wykład odbywa się w MAW na ul. Dziekania 1, w Warszawie.
- Godzina 17:30
- Koszt: 18 zł/ 1 wykład