Spotkanie Siły i Bożej Mocy z naszą ludzką słabością, z naszą małością, z naszym dystansem, z naszym lękiem i przerażaniem…
Spotkanie Słowa i milczenia, spotkanie surowości drewna i głębi koloru, spotkanie odwiecznej Prawdy z naszym dzisiaj, teraz, już…
… delikatność, mała forma, rozmyte postacie, drobne gesty, subtelność, dotyk, cisza… spotkanie…
Pierwsza powakacyjna wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
ZBLIŻ SIĘ. Siła i kruchość się spotykają. Ikony Pauliny Krajewskiej
O ikonach i autorce
„Pani Paulina wybiera środki ubogie, nie straszy wielkim formatem prac i ma odwagę szukać – przez swoją osobistą modlitwę, opartą w głównej mierze na czytaniu, słuchaniu Słowa Bożego, życiu Ewangelią i liturgią Kościoła – osobistego zapisu Światłości prawdziwej.
Rezygnacja ze złota nie oznacza dla autorki rezygnacji ze światła, zawsze obecnego w jej ikonach (czasem bardzo intensywnie i niekoniecznie w formie typowej aureoli). Dzięki jej poszukiwaniom dochodzi się do małych odkryć. Od tych, że człowiek święty świeci nie swoim światłem, przez te, że otrzymanym światłem dzieli się z drugim i światło się pomnaża (Światłość prawdziwa, Nawiedzenie), a bywa, jak w Magnificat, że to światło wypływa z człowieka hymnem uwielbienia Boga. Na koniec odkrywamy, że modlitwa rozświetla człowieka (Gwiazda Zaranna), rozjaśnia jego oblicze, myślenie, zapala jego dłonie i działanie zgodne z Bożym zamysłem. Nie sposób dojść do takich odkryć bez głębokiego zanurzenia w ciszy, w której do ludzkiego serca przemawia Bóg.”
Hieronim St. Kreis OSB
Bóg pierwszy przyciąga człowieka, zaprasza i mówi – zbliż się. Bóg pragnie bliskości i zjednoczenia. Dla Niego człowiek, każdy człowiek, jest po prostu piękny. Jego, Boskie „zbliż się” to więcej niż słowo – to jedyne w swoim rodzaju, formie i sile wyrazu Słowo, które przyjęło ludzkie ciało – Jezus Chrystus. Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek. Piękny Bóg i Piękny Człowiek.
Obrazy Pauliny Krajewskiej to teologia bliskości i teologia zachwytu. Obserwator angażuje się cały – ciało wyrywa się by być jak najbliżej, a równocześnie umysł szanuje prostotę i niedostępność Boskiej tajemnicy. Każdy obraz ma w sobie światło i żar.
dr hab. Tomasz Gałuszka OP, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
(fragment artykułu z katalogu do wystawy)
Paulina Krajewska – autorka ikon, przepełnionych ciszą pejzaży i ilustratorka
Tworzy w ciszy będącej echem modlitwy Tajemnicy zawartej w Piśmie Świętym. Jej spojrzenie na ikonę jest zupełnie różne od klasycznych szkół ruskiej, czy bizantyjskiej. Wykorzystując tradycyjny warsztat, surowość lipowej deski pokrytej płótnem i lewkasem, świeżość ręcznie ucieranych farb stworzyła własny styl ukazywania fragmentów Starego i Nowego Testamentu. Niewielki format obrazów, maleńkie miniaturowe ujęcia w delikatny, łagodny sposób zapraszają odbiorcę do kontemplacji. Prosta forma, środki ubogie, świadoma rezygnacja z tak typowego dla ikon złota, nie tylko wyróżniają prace autorki, ale zachęcają do przyjrzenia się nieodgadnionemu, boskiemu światu zapisanemu na kartach Biblii i poszukiwania go także w każdym ludzkim sercu.
Dyplom uzyskała w 2001 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Jest autorką ilustracji do, „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie”, za które otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.
Jej ikony zdobią okładki książek o duchowości ks. prof. Andrzeja Muszali.
W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec ukazał się tomik poezji „Światłość Prawdziwa” dwóch autorów Pauliny Krajewskiej i Hieronima St. Kreis OSB, gdzie Słowo i ikony autorki, wybrzmiały w pięknej poetyckiej formie echo-e.
W wolnych chwilach zajmuje się kaligrafią, zafascynowana nie tylko pięknem ręcznie pisanej litery, ale ceni ją szczególnie za jej walory duchowe i medytacyjne.
Z pasją maluje „miniaturowe” ikony, które nie jednemu odbiorcy zapadły w sercu. Prezentowane na licznych wystawach, znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Dotychczasowe wystawy:
- Galeria „BWA u Jaksy”, Miechów 2020
- Muzeum Opactwa w Tyńcu, 2019
- Klasztor o. Dominikanów, Warszawa, Służew, 2019
- Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Warszawa, 2019
- Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki”, 2019
- Muzeum Ikon w Supraślu, 2019 – wystawa „Nowa Epifania Piękna”, 2019
- Galeria 2 Światy, Kraków, 2019
- Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2018 – wystawa zbiorowa 2018
- Mińsk, Białoruś 2018 – wystawa zbiorowa
- Galeria „New Era Art” w Krakowie 2017
- Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, 2017
- Muzeum Narodowe we Lwowie – wystawa Międzynarodowych Twórców Ikon z Nowicy, Ukraina, Lwów 2017
Wystawa „ZBLIŻ SIĘ. Siła i kruchość się spotykają” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w terminie 8.09.2020 – 31.10.2020
Księgarnia MAW poleca:
- „Zbliż się…” katalog wystawy – 12 zł
- „Światłość prawdziwa. Tajemnica pisana kolorem i światłem” – Ikony Pauliny Krajewskiej oraz wiersze Hieronima St. Kreis OSB – 20 zł
- „Ikony Zbawienia” Nadia Miazhevich, O. Jan P. Strumiłowski OCist – 30 zł
- „Trójca Rublowa” Gabriel Bunge OSB -13 zł
Zakup publikacji:
- stacjonarnie w godzinach otwarcia Muzeum
- ON LINE – osoby zainteresowane zakupem z wysyłką prosimy o kontakt muzeum@maw.art.pl