Kultura Cyfrowa 2020
W piątym roku działalności Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w siedzibie na ul. Dziekania, przynależącej do Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Parafii św. Jana Chrzciciela, środki na realizację 5 etapu projektu Skarby Archidiecezji Warszawskiej.
Jakie działania zostały podjęte w ramach pozyskanych środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury?
Jednym z najważniejszych i najcenniejszych na Mazowszu obiektów jest krucyfiks znajdujący się w Kaplicy Baryczków w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Od XVI wielu, przed tą figurą Chrystusa modlili się królowie oraz mieszkańcy Warszawy. Ta cenna gotycka rzeźba w roku 2019 poddana była badaniom i konserwacji. Otrzymane w roku 2020 środki z Funduszu Promocji Kultury zostaną przeznaczone m.in. na wykonanie cyfrowej dokumentacji figury Chrystusa oraz stworzenie trójwymiarowego modelu tej cennej gotyckiej rzeźby.
Dzięki otrzymanym z MKiDN środkom zostanie wykonana cyfryzacja kolejnych 313 obiektów z kolekcji Archikatedry i Muzeum. Wśród 313 zdigitalizowanych obiektów jest: 30 malarstwa, 70 rzeźby, 147 grafiki, 66 numizmatów. Ponad to zostaną wykonane skany 3D dla 4 rzeźb: głowa Matki Róży Czackiej (autor Zofia Trzcińska-Kamińska) oraz 3 prace prof. Gustawa Zemły: głowa Stefana Wyszyńskiego, popiersie Matki Teresy z Kalkuty, projekt pomnika Jana Pawła II. Zostanie zakupiony sprzęt umożliwiający właściwe zabezpieczenie i przechowywanie otrzymanych materiałów z cyfryzacji.
Partnerem projektu jest Muzeum Pałac Króla Jana III Sobieskiego, którego Pracowania Dokumentacji Trójwymiarowej posiada bogate doświadczenie w digitalizacji obiektów muzealnych.
Efekty digitalizacji będą dostępne na stronie internetowej parafii i muzeum. Zdjęcia wybranych obiektów umieszczone zostaną w kioskach multimedialnych, które umożliwiają zapoznani się ze szczegółami dzieł sztuki, dzięki wielokrotnemu zbliżeniu zdjęcia. Eksponaty zostaną dodatkowo opisane (pochodzenie, walory artystyczne). Multi-kioski stanowią wsparcie działań edukacyjnych prowadzonych przez muzeum i umożliwiają zwiedzającym zapoznać się ze szczegółami wybranych dzieł sztuki.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”