Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

70. lecie Starówki

70. urodziny Starówki to trzy dni pełne atrakcji! Po raz pierwszy 30 lokalnych instytucji połączyło siły, by wspólnie świętować rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta. W dniach 21–23 lipca na Starym Mieście i w okolicach odbędzie się aż kilkadziesiąt wydarzeń. Będzie można potańczyć i posłuchać muzyki, obejrzeć filmy i wystawy, spełnić się twórczo na warsztatach artystycznych, pogłębić wiedzę o historii Warszawy, odkryć niedostępne zakamarki i ukryte w podwórkach ogrody. Spotkajmy się na Starówce!

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zapraszam na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w dniach:

21 lipca (piątek) g. 12:30
22 lipca (sobota) g. 12:30
23 lipca (niedziela) g. 13:30

  • Oprowadzanie potrwa ok 60 min.
  • Obowiązuje bilet do muzeum (normalny 30 zł; ulgowy: 22 zł).
  • Wymagane jest zgłoszenie udziału na adres muzeum@maw.art.pl

Uczestnicy oprowadzania poznają historię i zbiory MAW, od czasu pierwszych ekspozycji w sali nad zakrystią katedry, poprzez krótki okres działania Muzeum Archidiecezjalnego w okresie międzywojennym, zniszczenia wojenne i kradzież zbiorów przez niemieckich okupantów, reaktywację na Solcu i działalność w ruchu kultury niezależnej w latach 80 aż do powrotu muzeum na Stare Miasto. Poznają najcenniejsze dzieła w kolekcji: figurę Chrystusa animowanego, jedna z 3 tego typu rzeźb w Polsce, dawne ornaty i złotnictwo, obrazy Francesco Bassano, Vlastimila Hoffmanna i Jacka Malczewskiego, kolekcję dawnych mebli i zegarów.

Uczestnicy spotkania będą mogli indywidualnie zapoznać się z wystawami czasowymi (wystawa ikon współczesnych „Spotkanie z Zmartwychwstałym” oraz wystawa malarstwa Anny Ryś-Rzepińskiej „Czy to tylko koloryzm”).

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostało otwarte w 1938 r. na ul. Kanonia na tyłach katedry św. Jana. Po II wojnie światowej, dopiero po 30 latach władze komunistyczne wyraziły zgodę na reaktywację muzeum kościelnego w stolicy. Przez 35 lat cenne skarby Mazowsza prezentowane były na Powiślu. Obecna siedziba na ul. Dziekania to powrót do sąsiedztwa katedry. Muzeum prezentuje zbiory sztuki sakralnej datowane od średniowiecza do współczesności oraz sztukę świecką, która została ofiarowana muzeum głównie w latach 80 i 90. XX w. Tylko w muzeum zobaczyć można figurę Chrystusa animowanego, puszkę autorstwa króla Władysława IV, średniowieczne monstrancje i XVII-XVIII wieczne ornaty, w tym z fundacji Królowej Renaty Cecylii. W otoczeniu dawnych mebli i zegarów prezentowane są obrazy takich artystów jak Malczewski, Hofman, Kolberg, Rustem oraz rzeźby Madejskiego, Karnego i Kuny.

 

  • 21 lipca 2023 - 24 lipca 2023
  • 00:00 - 00:00
Facebook
YouTube