Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Beksiński – nie tylko malarstwo

Zdzisław Beksiński należy do grona najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów polskich. Koneserów jego sztuki przyciągają niezwykłe, przejmujące obrazy o mrocznej, często szokującej treści, tajemnicze i pełne niedopowiedzeń.
Zachwyca też warsztat malarski – kolorystyka i wyjątkowa precyzja wykonania. Warto jednak wiedzieć, że droga Beksińskiego do tych znakomitych osiągnięć wiodła przez fotografię artystyczną i to właśnie od tej dziedziny rozpoczął on swoją przygodę ze sztuką. A były jeszcze niezwykłe, „dizajnerskie” projekty samochodów (nawet częściowo zrealizowane), potem rzeźby i zadziwiające rysunki. Na wykładzie chcemy przybliżyć słuchaczom te różne aspekty twórczości – zarówno bardziej znane, jak malarstwo, jak i rzadziej eksponowane w galeriach, a ciekawe i wartościowe.

Bilet: 15 zł w kasie muzeum

Wykładowca: dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Doktor nauk historycznych, historyk sztuki, Kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii oraz ikonografii miejsc związanych z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu, zajmuje się też architekturą i kamieniarką nowożytną. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych m. in. w, „Biuletynie Historii Sztuki”, „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki”, „Baroku”, „Ad Rem” „Przeglądzie Wschodnim”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Stolicy”.

Dostępny będzie katalog fotografii Zdzisława Beksińskiego z pracami artysty prezentowanymi na wystawie czasowej w MAW.

  • 16 maja 2023 17:30 - 18:30
  • 17:30 - 18:30
Facebook
YouTube