Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Corpus Christi – reservatio et adoratio. O sposobach przechowywania Eucharystii w dawnych czasach

Cykl wykładów „Varsovia. Ars et historia”

kultura – sztuka – historia – religia –  Warszawa

Corpus Christi – reservatio et adoratio. O sposobach przechowywania Eucharystii w dawnych czasach

21 czerwca 2022, g. 17.30

Święto Bożego Ciała to okazja do przyjrzenia się różnym sposobom przechowywania i eksponowania Eucharystii  – jakże odmiennym od dzisiejszych.

Tabernakulum, sakrarium, sakramentarium…  A może cyborium? Co się kryje za tymi terminami, kiedy się te urządzenia pojawiły, jak wyglądały i funkcjonowały w przestrzeni sakralnej ? Czym się wyróżniały i gdzie je można dziś oglądać ? Na te pytania odpowiemy na wykładzie.

Sprawdzimy także, w jaki sposób przechowywano Ciało Pańskie w starożytności wczesnochrześcijańskiej i jak zabezpieczano Najświętszy Sakrament przed kradzieżą w czasach wzmożonego kultu Bożego Ciała w XIII w. I czy zawsze to była hostia?

Wykład będzie wzbogacony prezentacją wizualną

Wykładowca: dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Doktor nauk historycznych, historyk sztuki, Kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii oraz ikonografii miejsc związanych z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu, zajmuje się też architekturą i kamieniarką nowożytną. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych m. in. w, „Biuletynie Historii Sztuki”, „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki”, „Baroku”, „Ad Rem” „Przeglądzie Wschodnim”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Stolicy”.

Wtorki na Dziekanii

  • Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum
  • Początek: 17:30
  • Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto

 

  • 21 czerwca 2022 17:30 - 18:30
  • 17:30 - 18:30
Facebook
YouTube