Cykl wykładów „Varsovia. Ars et historia”
kultura – sztuka – historia – religia – Warszawa
Corpus Christi – reservatio et adoratio. O sposobach przechowywania Eucharystii w dawnych czasach
21 czerwca 2022, g. 17.30
Święto Bożego Ciała to okazja do przyjrzenia się różnym sposobom przechowywania i eksponowania Eucharystii – jakże odmiennym od dzisiejszych.
Tabernakulum, sakrarium, sakramentarium… A może cyborium? Co się kryje za tymi terminami, kiedy się te urządzenia pojawiły, jak wyglądały i funkcjonowały w przestrzeni sakralnej ? Czym się wyróżniały i gdzie je można dziś oglądać ? Na te pytania odpowiemy na wykładzie.
Sprawdzimy także, w jaki sposób przechowywano Ciało Pańskie w starożytności wczesnochrześcijańskiej i jak zabezpieczano Najświętszy Sakrament przed kradzieżą w czasach wzmożonego kultu Bożego Ciała w XIII w. I czy zawsze to była hostia?
Wykład będzie wzbogacony prezentacją wizualną
Wykładowca: dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Doktor nauk historycznych, historyk sztuki, Kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii oraz ikonografii miejsc związanych z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu, zajmuje się też architekturą i kamieniarką nowożytną. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych m. in. w, „Biuletynie Historii Sztuki”, „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki”, „Baroku”, „Ad Rem” „Przeglądzie Wschodnim”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Stolicy”.
Wtorki na Dziekanii
- Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum
- Początek: 17:30
- Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto