Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Ekspozycja poświęcona Kardynałowi Wyszyńskiemu

Co łączy Muzeum Archidiecezji Warszawskiej z Prymasem Tysiąclecia?

Dzięki wytrwałym staraniom Kardynała Stefana Wyszyńskiego, muzeum zostało reaktywowane mimo niechęci władz PRL.

Przez ponad 30 lat komunistyczne władze Polski nie wyrażały zgody , aby w Warszawie funkcjonowało muzeum kościelne, mimo że w innych miastach Polski Ludowej funkcjonowały muzea diecezjalne. Prymas Polski w początkach lat 70. XX w. zlecił księdzu doktorowi Janowi Wysockiemu, dyrektorowi Archiwum Archidiecezji Warszawskiej prowadzenie prac nad stworzeniem przyszłego muzeum. Zaczęto gromadzić zbiory dla których tymczasową siedzibą był kapitularz Archikatedry.

Oficjalnie placówka została reaktywowana w 1978 r. a wiosną 1979 r., na kilkanaście dni przed pierwszą pielgrzymką do Polski Ojca Św. Jana Pawła II, Archidiecezja odzyskała na cele muzealne budynek dawnego klasztoru Trynitarzy na warszawskim Solcu. Po koniecznym remoncie budynku przy ul. Solec 61, w dniu 21 kwietnia 1980 r. Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla publiczności. Uroczystego poświęcenia dokonał, w zastępstwie chorego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, bp Jerzy Modzelewski. Dyrektorem został ks. Andrzej Przekaziński, pełniący tę funkcję przez 35 lat.

W obecnej siedzibie Muzeum na ul. Dziekania 1 na warszawskim Starym Mieście swoją siedzibę miał Instytut Prymasowski, powołany przez Kardynała Wyszyńskiego.

Instytut jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, który ustanowił Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński 3 maja 1957 r.

W części obecnych pomieszczeń muzealnych do roku 2010 realizowane były statutowe działania Instytutu związane z zachowaniem, zabezpieczeniem i upowszechnianiem dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia.

Tworząc ekspozycję poświęconą Prymasowi Tysiąclecia wyrażamy wdzięczność za Jego trud i determinację w reaktywację MAW oraz pragniemy upamiętnić życie i działalność Kardynała Wyszyńskiego i w ten sposób przyczynić się do zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom dziedzictwa nauki i myśli Sługi Bożego.

Wystawa stanowi część ekspozycji stałej Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Na ekspozycji poświęconej Kardynałowi Wyszyńskiemu w podziemiach muzeum prezentujemy eksponaty będące własnością muzeum oraz otrzymane w depozycie, które są bezpośrednio związane z osobą Kardynała.

W gablotach można zobaczyć m.in. szaty liturgiczne Sługi Bożego (ornat, infuła, stuła, kapa), z dewizą herbową SOLI DEO – Samemu Bogu. Pamiątkowe ordery, medale i plakiety.  Niektóre opatrzone są notatką sporządzoną przez Kardynała informującą o okazji i dacie otrzymania danej rzeczy. Naczynia liturgiczne ofiarowane Kardynałowi z różnych okazji, w tym kielich i patenę – Dar Ars Christiana z okazji 75 urodzin.

Przygotowany został także 15 minutowy film składający się ze zdjęć przedstawiających  ważne wydarzenia z udziałem Kardynała, jak również spotkania z przyjaciółmi w czasie wakacyjnego odpoczynku.

W jednej z gablot, wśród zdjęć z różnych okresów życia Kardynała pokazujemy 2 ważne dla muzeum dokumenty. Pismo Prymasa Tysiąclecia z okazji otwarcia Muzeum z kwietnia 1981 roku oraz list datowany na 3 maja 1956 r. Odręcznie napisany list wysłany był z Komańczy, czyli z ostatniego miejsca uwięzienia Prymasa. Pismo Kardynała wymagało „rozszyfrowania”, które otrzymaliśmy dzięki współpracy z Instytutem Prymasowskim, który na co dzień pracuje z tekstami Prymasa .

List został napisany tydzień po uchwaleniu ustawy z 27 kwietnia 1956 r. O warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W świetle tego wydarzania znaczące wydają się poniżej wyróżnione słowa Kardynała:

 Drogie Dziecko,

        Przyjmuję z wdzięcznością słowa krzepiące i płacę za nie błogosławieństwem i pasterskim oddaniem. Raduję się, że ostatnie słowa moje, w dniu błogosławionego Ładysława, zostały należycie zrozumiane. Tak trudno jest ludziom słuchać twardych słów. Na szczęście wtedy mówiłem raczej do siebie, świadom, że stoję na progu. Ale ludzie zwykli raczej pocieszać się miłymi słowami, podczas gdy najgłębiej zapadają w serce ciężkie ziarna. Pociecha coś uspokaja, a nie zawsze pobudza do wysiłku. A nam tak bardzo potrzeba wysiłku. Jesteśmy miłym narodem, delikatnym i wrażliwym – ale przez to powierzchownym. Na tej pięknej łące trzeba jednak odważnie i głęboko zorać. Sami dobrze widzimy ile chwastów przyjęło się tak łatwo w Polsce. A ostatni posiew, zatrutym ziarnem godzącym w Życie Narodu w łonie Matki, jest bodaj najgroźniejszy. By trucizna zatraciła swą siłę, trzeba wielkiej, duchowej Mocy Kobiet naszych. Trzeba im to wymodlić, wyżebrać u Dawcy życia.

Muszą się wziąć za ręce wszyscy, którzy Boga miłują, aby w nieustannej modlitwie wspierać Naród, by pozostał Chrystusowy i Maryjny.

Błogosławię wszystkim najlepszym uczuciom Twoim, Dobre Dziecko, by kwiaty wydały Owoc, miły Bogu.

  + Stefan Kardynał Wyszyński
Komańcza, 3 V 1956

Skan dokumentu z 21 kwietnia 1980 r. oraz skan listu z 3  maja 1956 r. wraz z 3 zdjęciami można obejrzeć w Galerii poniżej.

Muzeum realizuje lekcje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przybliżające życie Kardynała Wyszyńskiego. ZOBACZ Edukacja – Lekcje o Kardynale Wyszyńskim

PUBLIKACJE DOSTĘPNE W KSIĘGARNI MUZEUM:

  • Zapiski więzienne – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Czas to Miłość –  Stefan Kardynał Wyszyński
  • Z głębi duszy – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Droga Krzyżowa. Rozważania – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Jedna jest Polska – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Kromka Chleba – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Miłość na co dzień – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Rozważania różańcowe – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Via Crucis – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Wszystko postawiłem na Maryję – Stefan Kardynał Wyszyński
  • Prymas Tysiąclecia Nieznany – Bronisław Piasecki
  • Kardynał Wyszyński. Biografia – Ewa Czaczkowska

Zakup publikacji:

  • stacjonarnie w godzinach otwarcia Muzeum
  • ON LINE – osoby zainteresowane zakupem z wysyłką prosimy o kontakt muzeum@maw.art.pl

Filmy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim

na stronie Instytutu Prymasowskiego https://wyszynskiprymas.pl/filmy

 

 

  • 7 grudnia 2024 09:06 - 09:06
  • 09:06
Facebook
YouTube