Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Gotycka figura Chrystusa w grobie w zbiorach MAW

5. wykład w ramach cyklu DE VITA OPERIS, czyli O ŻYCIU DZIEŁA

Wykładowca: dr Ewa Korpysz – kustosz MAW

Temat: Gotycka figura Chrystusa w grobie w zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Średniowieczna figura leżącego Chrystusa jest rzeźbą wysokiej klasy artystycznej. Twarz Chrystusa, karnacja Jego ciała, krople krwi, deseń przepaski – wpisują się znakomicie w estetykę późnogotyckiego realizmu. Obiekt jest interesujący również z uwagi na swoją funkcję pierwotną. Figura należała do tzw. rzeźb animowanych – miała ruchome ramiona i była zaopatrzona mechanizm, umożliwiający rozłożenie rąk na czas ukrzyżowania, oraz złożenie rąk i umieszczenie rzeźby w pozycji leżącej w grobie. Figura była używana w wielkanocnych misteriach pasyjnych, które w późnym średniowieczu były bardzo rozbudowane. W Polsce kolebką teatru liturgicznego był Kraków, gdzie już od XIII wieku w ramach liturgii wielkanocnej odgrywano sceny pasyjne, a od XV wieku wystawiano kilkudniowe misteria wielkopostne z procesją Niedzieli Palmowej i obrzędami Sacrum Triduum.

Omawiana rzeźba jest jedną z dwóch tego typu figur zachowanych w Polsce i  należy do ok. 40 rzeźb Chrystusa z ruchomymi ramionami znanych w świecie.
Omawiana rzeźba prezentowana jest na wystawie stałej w „Złotej Komnacie” MAW.

Dr Ewa Korpysz

Doktor nauk historycznych, historyk sztuki, Kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii oraz ikonografii miejsc związanych z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu, zajmuje się też architekturą i kamieniarką nowożytną. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych m. in. w, „Biuletynie Historii Sztuki”, „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki”, „Baroku”, „Ad Rem” „Przeglądzie Wschodnim”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Stolicy”.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

  • Wykład odbywa się w MAW na ul. Dziekania 1, w Warszawie.
  • Godzina 17:30
  • Koszt: 18 zł/ 1 wykład, karnet 280 zł/23 wykłady
  • 5 grudnia 2017 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube