Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

„Bitwa pod Grunwaldem ” Jana Matejki – szczególne losy obrazu. Refleksje konserwatorskie.

„Bitwa pod Grunwaldem ” Jana Matejki – szczególne losy obrazu. Refleksje konserwatorskie.

Niezwykła walka pokoleniowa o uratowanie i zachowanie dzieła dla przyszłych pokoleń.

„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, bez wątpienia najpopularniejszy obraz w dziejach malarstwa polskiego, przechodziła burzliwe koleje losu. Uratowana przed zniszczeniem przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, nie została uchroniona od procesów degradacji materiału, jakie spowodowało ukrycie obrazu pod ziemią. Tematem wykładu będzie niezwykła walka wielu generacji polskich konserwatorów o uratowanie i zachowanie dzieła dla przyszłych pokoleń.

Historia konserwacji obrazu miała swój początek w pracowni Mistrza, następne prace miały miejsce w latach 20. i 40. XX wieku. Opowiemy o ostatnim  wypożyczeniu obrazu do Wilna 1999, które okazało się  spektakularnym sukcesem i otworzyło nowy rozdział w stosunkach polsko-litewskich oraz o ostatnich szeroko zakrojonych pracach konserwatorsko-restauratorskich, zakończonych w 2012 roku. Padnie także odpowiedź na pytanie  czy „Bitwa pod Grunwaldem” będzie jeszcze wypożyczona gdzie indziej z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wykładowca: Dorota Ignatowicz

Ukończyła Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie (1987 r.), uzyskała dyplom w Katedrze Technologii Malarstwa Sztalugowego i Kopii. Od 1987 r. jest pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie, w Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego. W latach 1994-2023 pracowała na stanowisku Głównego Konserwatora Muzeum Narodowego w Warszawie. Przeprowadza konserwacje i restauracje obrazów na podłożu płóciennym, powstałych od XVI wieku do współczesności.

Bilet w cenie 15 zł do nabycia w kasie Muzeum

  • 6 czerwca 2023 17:30 - 18:30
  • 17:30 - 18:30
Facebook
YouTube