Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Wykład: Ikona Hodegetrii z Prorokami z XVI w. ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu

Mozaika Znaczeń – semestr II

Temat: Ikona Hodegetrii z Prorokami z XVI w. ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu

Ikona Hodegetrii z Prorokami należy do najcenniejszych eksponatów Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. Pochodzi z XVI w., do kolekcji muzeum została włączona po II wojnie światowej. Matka Boża w otoczeniu proroków i świętych jest przedstawieniem charakterystycznym dla sztuki cerkiewnej obszaru dzisiejszego pogranicza Polski południowowschodniej, zachodniej Ukrainy i wschodniej Słowacji.
Przedmiotem wykładu będzie omówienie typu ikonograficznego Hodegetrii, znanego z najdawniejszych przedstawień sztuki bizantyńskiej oraz wskazanie analogii w sztuce wspomnianego powyżej terenu. Postaramy się rozszyfrować znaczenie poszczególnych postaci znajdujących się w otoczeniu Marii z Dzieciątkiem Jezus oraz teksty na banderolach. Zostanie przedstawiona symbolika ikony, znaczenie kolorów, gestów i pozostałych elementów obrazu. Takie ujęcie tematu pozwoli uczestnikom spotkania zapoznać się z fenomenem tzw. Ikon karpackich i ich osobliwościami.

Prowadzący:

Ks. Marek Wojnarowski
Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, wykładowca sztuki kościelnej i symboliki ikon w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, diecezjalny konserwator zabytków Archidiecezji Przemyskiej, doktorant Wydziału Artes Liberales, praca naukowa na temat wierzeń eschatologicznych na przykładzie ikon Sądu Ostatecznego XV-XVII w. z eparchii przemyskiej i terenów sąsiednich.
Zainteresowania sztuką cerkiewną, zwłaszcza ikonami Sądu Ostatecznego, dodatkowo interesuję się aranżacją wnętrz kościelnych i rzemiosłem artystycznym. Autor artykułów popularnonaukowych z zakresu historii muzeum i zbiorów sztuki Muzeum Archidiecezjalnego.

 

  • 9 maja 2017 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube