Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Mówią Artyści: Kolędy polskie i ruskie

Spotkanie w ramach cyklu „Mozaika znaczeń – Mówią Artyści”
Temat spotkania: Kolędy polskie i ruskie
Prowadząca: Maniucha Bikont

W ludowej tradycji kolędy to nie tylko pieśni opowiadające o narodzinach Jezusa. To też tak zwane kolędy życzące adresowane do gospodarza, gospodyni, dziewczynki czy młodzieńca. Teksty kolęd i szczedrivek opowiadają też o świętych: o Barbarze co zbudowała cerkiew z trzema ołtarzami, o świętym Piotrze co sprzeczał się z Bogiem co jest większe – niebo czy ziemia, o Ilji co nurkował w morzu po żółty piasek.
O tych i innych motywach, jak drzewo, pszczoły, opowiem i zaśpiewam wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołu DZICZKA i Z LASU.
Przywołamy kolędy z Podlasia, Polesia i innych stron Ukrainy a także przywiezione przez nas ze wschodniej Polski, Bukowiny i Zadniestrza.

Opowiem też o zwyczajach kolędniczych – chodzeniu z gwiazdą, kozą, turoniem, herodami…

MANIUCHA BIKONT

Śpiewaczka, antropolożka kultury, doktorantka wydziału Artes Liberales (UW), uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji.

Autorka rekonstrukcji muzycznej polsko-ukraińskiego wesela do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.
Kuratorka koncertów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Członkini Polskiego Seminarium Etnograficznego, Forum Muzyki Tradycyjnej, stowarzyszenia „Panorama Kultur”.
Od 2011 roku prowadzi warsztaty i potańcówki w Polsce, na Litwie, Ukrainie i w Rosji.

Członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi. Odbyła stypendium Wyszehradzkie na katedrze etnomuzykologii w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa.

Związana z Fundacją Muzyka Kresów (od 1999 r.), Stowarzyszeniem „Dom Tańca” (od 2006 r.), OPT „Gardzienice” (2005-2010). Od 2008 roku uczestniczka projektów Jagny Knittel („Polesie – pieśni i ludzie”, „Polesie – Ukraina archaiczna”, „Polesie białoruskie – na skraju bagien”), współautorka projektu „Polesie Kolberga – Polesie dziś” (2014).

Wokalistka zespołów Dziczka, Z lasu, Zespołu śpiewaczego Ewy Grochowskiej, Tęgie Chłopy, Niewte oraz gościnnie Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Gęsty Kożuch Kurzu, Prusinowski Kompania, Bornus Consort i innych wykonujących muzykę tradycyjną in crudo.

Współpracuje z muzykami jazzowymi, m.in. Ksawery Wójciński, Assaf Talmudi, Shayem Tsabari, Rafael Rogiński, Ilia Saytanov. W duecie z Ksawerym zajęła pierwsze miejsce na festiwalu Muzyków Prawdziwych w Szczecinie (2015) i otrzymała nagrodę specjalną im. Czesława Niemena na festiwalu Nowa Tradycja (2016).

Lokalizacja: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1
Cena: 18 zł

Zdjęcia pochodzi z książki „Wycinanka podlaska” (J. Cetera, W. Kowalczuk)

  • 12 stycznia 2017 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube