Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Koncert „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego”

• Data: 18.11.2018 (niedziela)
• Godzina: 20:00 do 21:30 (Czas trwania: 90 min)
• Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ul. Dziekania 1, Warszawa (obok Archikatedry, Stare Miasto)
WSTĘP WOLNY – bilety do odbioru w kasie MAW na ul. Dziekania 1
Nie prowadzimy rezerwacji biletów ani rezerwacji miejsc.

Jedną z wielkich inspiracji Jacka Kaczmarskiego była literatura, postacie literackie i sami twórcy literaccy.

Zapraszamy do udziały w wydarzeniu organizowanym przez Antoniego Murackiego – KONCERTY WOLNOŚCI. 

W naszym muzeum odbędzie się koncert „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego”.

Pomysłodawca tego koncertu proponuje podróż po świecie wyobraźni Kaczmarskiego, zaprasza do wysłuchania ok. dwudziestu pieśni poety, czasem mniej znanych, czasem popularnych, które zabiorą słuchaczy w świat indywidualnych interpretacji literatury i rzeczywistości.

Proponujemy prezentację piosenek Jacka, które powstały z inspiracji utworami literackimi, bądź opowiadają o losach pisarzy i poetów, z perspektywy innego poety .

Tematami tych pieśni są często losy bohaterów literackich czy też ich realnych twórców. Wszystko to jest przetworzone przez poetykę Kaczmarskiego i rozpięte na siatce wartości  etycznych oraz poddane ocenie historiozoficznej i filozoficznej.

Poza malarstwem czy wydarzeniami  historycznymi – to właśnie utwory literackie  i życie twórców literatury dostarczały poecie bodźca do napisania pieśni . Dobór tych lektur, wyrażane  o nich w pieśniach poglądy i zawarte przesłania – wiele mówią o samym twórcy.

Jacek był erudytą, człowiekiem, który wielką wagę przywiązywał do słowa. Zajmował Go zarówno przekaz płynący z mitów greckich, jak z  Biblii czy literatury powszechnej. Przekaz, który coś mówił o naturze ludzkiej, o stosunku do Boga, natury, historii czy etyki. Jacek pochłaniał  i przetwarzał cały dorobek literacki i kulturowy , aby wprząc go  w dzieło zrozumienia człowieka i motywów jego działań. Kaczmarski, jak wielu jego literackich poprzedników,  widział piękno i tragizm ludzkiego losu. I to będzie główny temat i powód tego koncertu, który zatytułowaliśmy : „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego” .

Sądzę, że będzie dla słuchaczy interesujące przypomnieć sobie refleksje poety, wyniesione  głównie z lektur nieobowiązkowych, a dotyczące naszej człowieczej kondycji w czasach, w których słowo pisane tak straciło na wartości.

Do projektu Antoni Muracki  /śpiew, gitara,mandolina/ zaprosił Dorotę Osińską, Andrzeja Ozgę i  Piotra Kajetana  Matczuka/ śpiew, piano, syntezatory/ oraz muzyków Pawła Golenia /cbas/ i Krzysztofa Jaszczaka /fortepian/.

Premiera spektaklu odbyła się w 2015 roku na Festiwalu „Nadzieja” w Kołobrzegu.

  • 18 listopada 2018 20:00 - 21:00
  • 20:00 - 21:00
Facebook
YouTube