Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Malarstwo krajobrazowe – opowieść o Wszechświecie

Wykład Lecha Żurkowskiego na wystawie „Chleba naszego powszedniego daj nam Panie” to opowieść o wyjątkowości malarstwa monochromatycznego oraz przedstawienie techniki  warsztatu.

Spotkanie organizowane w ramach 27. FESTIWALU NAUKI.

WSTĘP WOLNY

„Obraz jest niemym wierszem, a wiersz namalowanym obrazem”

Artysta zapozna nas ze specyfiką malarstwa tuszowego oraz przedstawi, jak na przestrzeni wieków malarze różnych kultur i kontynentów ukazywali krajobraz, co interesowało „widzów” a co było impulsem twórczym dla artystów.

Malarstwo monochromatyczne posługujące się pozornie ubogimi środkami – tuszem i papierem – daje nieograniczone możliwości samemu twórcy oraz odbiorcy. Twórcę zaprasza do kontemplacji i ogromnej pracy własnej, a widza do skupionego uchwycenie tego co nieuchwytne. Papier jest materiałem cierpliwym, spokojnie czeka na ruch, ale nie przyjmuje żadnych zmian. Technika tuszu kształtuje twórców, uczy pokory, kontemplacji… a jakie wymagania stawia przed odbiorą sztuki, czego może nas nauczyć?

Zapraszamy na opowieść o Wszechświecie i o wielkości Wszechświatów w malarstwie. Spotkanie odbędzie się na sali wystawy prac Lecha Żurkowskiego.

Spotkanie na sali wystawowej w godzinach 16:30 – 17:30

  • 19 września 2023 16:30 - 17:30
  • 16:30 - 17:30
Facebook
YouTube