Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Matka Boska Jackowa z katedry w Przemyślu

19. wykład w ramach cyklu DE VITA OPERIS, czyli O ŻYCIU DZIEŁA

Wykładowca: ks. Marek Wojnarowski (UW)

Temat: Matka Boska Jackowa z katedry w Przemyślu

„Matka Boska Jackowa z katedry w Przemyślu” to spotkanie poświęcone przybliżeniu historii cudownej statui Matki Bożej kamiennej, czczonej w Przemyślu już od ponad 300 lat. Losy tej figury wiążą ją z osobą św. Jacka Odrowąża, który według tradycji miał ją przynieść z Kijowa. Figura słynie łaskami i z tego powodu została ukoronowana papieskimi koronami już w 1766 r. Ciekawostką jest fakt, że mamy dziś dwie lub nawet trzy figury nazywane „jackowymi” i ich historia również zostanie przybliżona.
Sama figura pochodzi prawdopodobnie z końca XV w. i powstała w warsztatach północnoniderlandzkich. Jest to rzeźba albastrowa, niezwykle pięknie wykonana i ciągle posiada swoje tajemnice. W ramach spotkania omówiona zostanie także ikonografia figury i koron zdobiących głowy Jezusa i Maryi, które to korony zostały ofiarowane na uroczystą koronację figury 15 sierpnia 1766 r., przez kapitułę św. Piotra na Watykanie.

Ks. M. Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, wykładowca sztuki kościelnej i symboliki ikon w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, diecezjalny konserwator zabytków Archidiecezji Przemyskiej, doktorant Wydziału Artes Liberales, praca naukowa na temat wierzeń eschatologicznych na przykładzie ikon Sądu Ostatecznego XV-XVII w. z eparchii przemyskiej i terenów sąsiednich. Zainteresowania sztuką cerkiewną, zwłaszcza ikonami Sądu Ostatecznego, dodatkowo interesuję się aranżacją wnętrz kościelnych i rzemiosłem artystycznym. Autor artykułów popularnonaukowych z zakresu historii muzeum i zbiorów sztuki Muzeum Archidiecezjalnego.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

  • Wykład odbywa się w MAW na ul. Dziekania 1, w Warszawie.
  • Godzina 17:30
  • Koszt: 18 zł/ 1 wykład
  • 8 maja 2018 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube