Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Mistyczna topografia Starówki – Warszawa w opisie i przeżyciach prawosławnego mistyka XVII wieku św. Atanazego Brzeskiego (Filipowicza)

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu
„Varsovia. Ars et historia”

Mistyczna topografia Starówki – Warszawa w opisie i przeżyciach prawosławnego mistyka XVII wieku św. Atanazego Brzeskiego (Filipowicza)

Święty Atanazy Brzeski (Filipowicz) – prawosławny święty, męczennik, przełożony klasztoru w Brześciu Litewskim pozostawił po sobie dziennik – Diariusz – w którym opisuje najbardziej dramatyczne momenty swego życia, przypadające na lata 1637-1648. Diariusz św. Atanazego jest świadectwem życia mistycznego, przeżyć, podróży, całego szeregu zdarzeń i widzeń, które sytuacyjną tkankę ludzkiego życia i historycznych procesów układają w dramatyczny teatr barokowej mistyki. Jedną z najważniejszych scen tego teatru jest warszawska starówka, gdzie i powstała znacząca część Diariusza, spisanego przez św. Atanazego w warszawskim więzieniu. Warszawa w Diariuszu św. Atanazego staje się miejscem widzeń, objawień, miejscem walki o obronę „starożytnej wiary greckiej” w Rzeczpospolitej, a znaczeniowe centra Warszawy stają się bohaterami widzeń i przeżyć św. Atanazego – kościoły, ulice, świeżo wystawiona kolumna Zygmunta, która szczególnie intryguje świętego. Diariusz św. Atanazego i jego listy do króla Władysława IV, włączone w tekst dziennika, dają świadectwo kulturowego fenomenu, którym była Rzeczpospolita w pierwszej połowie XVII wieku – miejsce spotkania Wschodu i Zachodu, wielkiego wrzenia idei i wzorców kulturowych, walki i ewolucji znaczeń życia religijnego i politycznego – sercem tego niebywałego organizmu była Warszawa.

Wykładowca: Vitali Michalczuk

Wtorki na Dziekanii

  • Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum 
  • Początek: 17:30
  • Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto
  • Nie prowadzimy zapisów na wykłady
  • 15 października 2019 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube