Mozaika, wiara kamieniem malowana.
O sztuce sakralnej przy okazji jubileuszu 1700-lecia Soboru Nicejskiego I
Wykład towarzyszący wystawie „Światłem malowanie. Witraże i mozaiki Krakowskiego Zakładu S.G. Żeleński (1902-1952)”. Udział w wykładzie w cenie biletu na wystawę. Po wykładzie możliwość oglądania wystawy do 20:00.
Rok 2025 w Kościele Katolickim przeżywany jest pod hasłem dwóch jubileuszy, jubileuszu roku 2025 oraz rocznicy I Soboru Nicejskiego z 325 r. Wszystko to wpisuje się także w 70-lecie zakończenia Soboru Watykańskiego II, który wyznaczył szlaki odnowy – odświeżenia życia Kościoła Katolickiego na kolejne pokolenia. Wyznaczone przez ojców soborowych kierunki odbiły się na wielu poziomach życia kościelnego. Ich percepcja, z klasyczną dla kościelnych młynów prędkością, ciągle wchodzi w życie. Obszarem tych zmian stała się także sztuka sakralna, a efekty tych zmian manifestują się w nowym rozumieniu roli sztuki w przekazie wiary. Co ciekawe, wiele z tych zmian przypomina sytuację chrześcijaństwa ponicejskiego, które w kulturę średniowiecza weszło z monumentalnymi przedstawieniami mozaikowymi.
Wykładowca: ks. dr Lucjan Bartkowiak CR, zmartwychwstaniec, artysta mozaikista, kilkuletni członek ekipy artystów Atelier Arte Spirituale Centro Aletti. Absolwent krakowskiego UPJPII oraz rzymskiego Papieskiego Instytutu Orientalnego w ramach Atelier Teologii im. Kard. Tomasza Špidlika, na którym specjalizował się w teologii Kościołów Wschodnich.
Zdjęcie; Lew św. Marka, mozaika na kamienicy przy ul. Wenecka 1 w Krakowie, proj. Piotr Stachiewicz, wyk. Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński, 1912, fot. Danuta Czapczyńska-Kleszczyńska