Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Mozaika Matki Boskiej z Dzieciątkiem w apsydzie Hagii Sofii w Konstantynopolu

15. wykład w ramach cyklu DE VITA OPERIS, czyli O ŻYCIU DZIEŁA

Wykładowca: ks. prof. Józef Naumowicz (UKSW)

Temat: Mozaika Matki Boskiej z Dzieciątkiem w apsydzie Hagii Sofii w Konstantynopolu

Wspaniała mozaika Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus widniejąca na sklepieniu głównej absydy Hagii Sofii w Konstantynopolu, stanowi arcydzieło sztuki oraz teologii bizantyńskiej, i sama w siebie zasługuje na rozważenie. Jej wartość i znaczenie wynika także  z innych względów:

– odsłonięta w Wielką Sobotę 867 r. przez patriarchę Focjusza jest przyczynkiem do poznania obchodów Wielkiego Tygodnia w Bizancjum.

– była pierwszą odnowioną mozaiką po zakończeniu długotrwałych sporów ikonoklastycznych. Jest świadectwem rozkwitu  sztuki religijnej po burzliwym okresie ikonoklazmu oraz pojawienia się różnych typów przedstawień maryjnych.

–  jak się uważa, stanowi rekonstrukcję wcześniejszej mozaiki z VI w., zniszczonej przez ikonoklastów; dlatego świadczy o trwaniu nurtu klasycznego w sztuce bizantyńskiej, ale też o rozwoju tej sztuki.

– została doskonale wkomponowana w strukturę słynnej bazyliki Hagia Sophia. Warto ją zestawić z innymi mozaikami tej bazyliki (zwłaszcza Deesis z XII wieku), ale też z innych kościołów Konstantynopola (ze względu na Wielki Tydzień zostanie przypomniana słynna mozaika Anastasis – Zstąpienie do Otchłani z kościoła Chora).

 

 Ks. prof. Józef Naumowicz – historyk wczesnego chrześcijaństwa oraz Bizancjum,  kierownik Katedry Historii Starożytnej w UKSW w Warszawie. Opublikował, m.in. Filokalia. Teksty o modlitwie serca, Geneza chrześcijańskiej rachuby la, Prawdziwe początki Bożego Narodzenia, Historia świątecznej choinki.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

  • Wykład odbywa się w MAW na ul. Dziekania 1, w Warszawie.
  • Godzina 17:30
  • Koszt: 18 zł/ 1 wykład
  • 27 marca 2018 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube