Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Nabożeństwo 1000-lecia Chrztu Rusi – muzyczny program archimandryty Matfieja

20. wykład w ramach cyklu DE VITA OPERIS, czyli O ŻYCIU DZIEŁA

Wykładowca: Łukasz Hajduczenia (UW)

Temat: Nabożeństwo 1000-lecia Chrztu Rusi – muzyczny program archimandryty Matfieja

Na czym polegał geniusz muzyczny wspaniałego dyrygenta i kompozytora muzyki cerkiewnej – archimandryty Matfieja? Dlaczego jego kompozycje i nagrania są uznawane za wzorcowe i wyznaczyły swoisty kanon wykonawstwa kolejnym pokoleniom? Co sprawia, że nurt muzyczny wyznaczony przez ojca Matfieja, uznaje się w muzyce cerkiewnej, za ten najbardziej tradycyjny i jednocześnie najżywszy w swojej aktualności?

Na te i inne pytania będę starał się odpowiedzieć we wtorek 15 maja, analizując nagranie wyjątkowo pięknego nabożeństwa z roku 1988, odprawionego w Daniłowym Monasterze w Moskwie, gdzie archimandryta Matfiej dyryguje chórem studentów szkół teologicznych.

Serdecznie zapraszam do wspólnego zapoznania się z postacią, bez której trudno dziś sobie wyobrazić muzykę cerkiewną.

Spotkanie prowadzi Łukasz Hajduczenia

Śpiewak, teolog prawosławny, muzykolog. Absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego, wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina oraz Londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Obecnie jest doktorantem na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie bada muzyczną sferę liturgii prawosławnej zgłębiając jej istotę jako doświadczenia formy modlitwy spójnego ze wschodnio – chrześcijańską wizją Boga i człowieka. Jako praktyk, regularnie śpiewa i dyryguje muzykę cerkiewną wszystkich okresów, zarówno podczas nabożeństw jak i koncertów. Ponadto prowadzi aktywną działalność artystyczną w zakresie muzyki klasycznej, wykonując takie gatunki jak opera, oratorium i pieśń. Laureat wielu międzynarodowych konkursów wokalnych.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

  • Wykład odbywa się w MAW na ul. Dziekania 1, w Warszawie.
  • Godzina 17:30
  • Koszt: 18 zł/ 1 wykład
  • 15 maja 2018 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube