Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie „Bogu i Ojczyźnie. Kościół w służbie Niepodległej”
Odzyskanie niepodległości kojarzymy głównie z walką zbrojną i wspominamy jej uczestników, którzy niejednokrotnie przelewali krew, aby odzyskać upragnioną wolność Ojczyzny i Polaków. Jednak, w tym samym czasie, na zapleczu trwała inna walka, bezkrwawa, polegająca na utrzymaniu polskich tradycji, wiary w Boga, walka o możliwość wychowywania dzieci i młodzieży w języku polskim i w polskiej szkole, walka o położenie kresu emigracji, walka o Kościół katolicki. Co było orężem? Wierność, wytrwałość, praca u podstaw, świadectwo życia wiarą w Boga i innymi cnotami, codzienna miłość Ojczyzny wyrażona pracą nad sobą i wspieranie się wzajemnie w pokusach, które zwodziły Polaków do poddania się, do kolaboracji lub do wyjazdu za granicę.
Jednym z walczących „nie tylko orężem” był bł. Honorat Koźmiński, polski kapłan z zakonu kapucynów, któremu Bóg powierzył ogromną rolę ratowania Ojczyzny od upadku moralnego, duchowego i materialnego. Jego bezkrwawym orężem była wierność swojemu powołaniu, położenie nacisku na gorliwe życie sakramentalne, szczególnie na spowiedź, pisanie i wydawanie dzieł religijnych i patriotycznych w celu wychowania kolejnych pokoleń i wreszcie założenie prawie 30. wspólnot zakonnych, zgromadzeń, głównie żeńskich, których zadaniem było życie i praca w różnych środowiskach i formacja różnych stanów, by ratować ducha w Ojczyźnie. Nie mając habitu, nie wyróżniając się od innych ludzi, siostry i bracia walczyli o chrześcijaństwo i polskość.
O tym wszystkim i innych historiach tej walki będzie można posłuchać na spotkaniu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Zapraszamy!
Bilet w cenie 10 zł upoważnia do wejścia na wystawę „Bogu i Ojczyźnie. Kościół w walce o Niepodległą” (wystawa czynna do 3 marca).
Data: 28 lutego 2019 r. /czwartek/
Godzina: 17:00 – 18:00
Spotkanie prowadzi br. Grzegorz Filipiuk, OFM Cap