Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

NOC MUZEÓW 2024 w MAW od 19:30 do 23:30

W 20. już Noc Muzeów zapraszamy do podróży przez stulecia, która zaczyna się od średniowiecznych dzieł a kończy na pracach artystów współczesnych. Dla nocnych marków udostępniamy część wystawy stałej. Dla pasjonatów wiedzy mamy dwa wykłady: „Dada. O wąsach Mony Lizy, zadziwiającej fontannie, kole od roweru oraz pewnej pannie młodej i jej niecnych kawalerach” i „Technologia na usługach sztuki, czyli opowieść jak sięgnąć po niezakazany „owoc” oraz nocne oprowadzania po zbiorach MAW. Najmłodszych wędrowców Nocy Muzeów zapraszamy na dwie wystawy szczególnie im dedykowane :”Kolor i Mrok. Marianna Oklejak – kolaże i skrawki” oraz “Po nitce do świętości. Wystawa dzierganych ilustracji Anny Salamon”.

 

Dada. O wąsach Mony Lizy, zadziwiającej fontannie, kole od roweru oraz pewnej pannie młodej i jej niecnych kawalerach

20:00, dr Ewa Korpysz, kustosz MAW

Czy poczynania współczesnych twórców mogą nas jeszcze zaskakiwać? Grymasząc na dzisiejsze instalacje artystyczne, przenieśmy się w czasie i przestrzeni do epoki naszych dziadków i pradziadków. Już ponad sto lat temu artyści zaszokowali w galeriach publiczność ustawiając na piedestałach przedmioty zgoła nieartystyczne. I nawet nie starali się dorabiać do tego szczytnych ideologii, działając na zasadzie: „przedmiot, jaki jest, każdy widzi”. Zajrzyjmy zatem do ówczesnych pracowni i salonów wystawienniczych, a zobaczymy, że dzisiejsze osobliwości w sztuce, to nie taka znowu ekstrawagancja.

Technologia na usługach sztuki, czyli opowieść jak sięgnąć do niezakazany „owoc”

21:30, Piotr Plewa, zastępca dyrektora MAW

W myśl zasady „po owocach ich poznacie” na spotkaniu przede wszystkim pokażemy „owoce” , czyli to wszystko, po co dzięki działaniom zwanym ogólnie „digitalizacją”, każdy z nas może śmiało sięgnąć. A po co nam to i do czego? Na takie pytanie zapewne nie uda się odpowiedzieć w przeciągu 45 minut ale ufamy, że pozyskana wiedza pomoże słuchaczom w odkrywaniu praktycznego zastosowania zdobyczy cyfryzacji.

Na spotkanie szczególnie zapraszamy nauczycieli i żądnych wiedzy uczniów, którzy, być może, szukają pomysłu na swoją przyszłość zawodową.

Cyfrowy świat sztuki to jak podróż do przeszłości i przyszłości jednocześnie. Zapraszamy w tę nocną podróż po światach!

Oprowadzanie po ekspozycji stałej. O 20 i 20:30 zapraszamy na oprowadzanie po wstawie stałej, prowadzone przez certyfikowanych przodowników MAW. A o 22:30 w podróż po najcenniejszy i najciekawszych zbiorach MAW zabierze nas kustosz Muzeum dr Ewa Korpysz. Spotkania rozpoczynają się w holu muzeum na parterze.

 

MAW od 19:30 do 24:00. Ostatnie wejście o 23:30.

  • 18 maja 2024 19:30 - 23:30
  • 19:30 - 23:30
Facebook
YouTube