Zapraszamy do zwiedzania MAW od 19:30 do 24:00. Ostatnie wejście o 23:30.
W Noc Muzeów mogą Państwo poznawać kolekcję MAW samodzielnie oraz w małych grupach z certyfikowanym przewodnikiem MAW.
Udostępniamy część wystawy stałej – bogate i piękne zbiory złotnictwa, ornatów, malarstwa religijnego oraz rzeźby. Na pierwszym piętrze można podziwiać XVII i XVIII-wieczne zegary stojące oraz meble i malarstwo świeckie. Przygotowaliśmy też dwa wykłady przybliżające najcenniejsze eksponaty w kolekcji MAW oraz działania jakie podejmujemy na rzecz zachowania, badania i popularyzacji wiedzy o cennych dziełach sztuki Archidiecezji Warszawskiej.
W Noc Muzeów zapraszamy będzie można zwiedzać wystawę KSIĘGA STANU RYCERSKIEGO.
Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej MAW rozpocznie się o wyznaczonych godzinach na parterze Muzeum i potrwa ok 50 min.
- 20:00 Katarzyna Mioduszewska-Kujawa, oprowadzanie w języku polskim
- 20:30 Ewa Włoczewska, oprowadzanie w języku angielskim
- 21:00 Piotr Szaga, oprowadzanie języku polskim
- 21:30 Katarzyna Mioduszewska-Kujawa, oprowadzanie w języku polskim
Wykłady:
20:00 Najcenniejsze zabytki Muzeum Archidiecezji Warszawskiej,
dr Ewa Korpysz, kustosz MAW
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można obejrzeć zabytki wyjątkowe, niemające odpowiedników w innych muzeach sztuki. Są tu nie tylko dzieła sztuki sakralnej – wybitne przykłady rzeźby gotyckiej, olśniewające złotnictwo, czy zadziwiające, misterne hafty ornatów. Muzeum prezentuje też przedmioty o charakterze świeckim. Wyróżnia się zwłaszcza znakomita kolekcja zegarów, przyciągają wzrok dzieła weneckiego mistrza Francesca Bassano, czy Jacka Malczewskiego i Wlastimila Hoffmanna. Rarytasem są pokazywane okazjonalnie ryciny Albrechta Durera. O tajemnicach najciekawszych zabytków, oraz o sekretach warsztatowych ich twórców opowiemy na wykładzie ilustrowanym zdjęciami.
21:30 Współczesna technologia w świecie cennych zabytków MAW. Roboty, drony, skanowania, druk 3 D… – jak, komu i do czego?
Piotr Plewa, zastępca dyrektora MAW