Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Nowa wystawy ikon współczesnych „Pieśń nad pieśniami”

Pierwsza wystawa w roku 2022 to wystawa ikon współczesnych, które powstały we wrześniu 2021 r. w trakcie XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów. Artyści z Polski i Ukrainy, tym razem spotkali się w Krzyworówni na Ukrainie, a nie jak w latach minionych w Nowicy.

We wstępie do katalogu czytamy:

W kolejnym roku obaw, ograniczeń i zatrważających prognoz, sięgnęliśmy do biblijnego tekstu, który jest poświęcony miłości, a wiec uczuciu wobec którego nikt nie jest obojętny. Uczuciu, które silniejsze jest niż lęki i administracyjne bariery. (…) malarze szukali własnego klucza do tekstu „Pieśń nad pieśniami” – tematu pleneru. (…) powstały prace zarówno interpretujące tekst wprost, jako opowieść o tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, a także zgodnie z chrześcijańską tradycją odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej. Wśród plenerowych prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu podejmując temat miłości w sposób śmiały i nieoczywisty.

Pokażemy ok. 40 ikon oraz fotografie Piotra Beyma, który od lat towarzyszy artystom w czasie wrześniowych warsztatów.

W przygotowanym katalogu poza reprodukcjami ikon, znalazły się trzy teksty traktujące o starotestamentowej księdze „Pieśni nad pieśniami”. Przeczytamy artykuł: dr hab. Barbary Strzałkowskiej, br. dr Pawła Paszko OFMCap oraz ks. dr Wojciecha Węgrzyniaka.

Niech poniższe fragmenty będą zachętą i przygotowaniem do spotkania z ikoną „Pieśni nad pieśniami”.

 Dr hab. Barbara Strzałkowska

Rabini umieścili ją (Pnp) w wykazie świętych ksiąg, bo jak mówili: cała mówi ona o Bogu i świętości, choć w tekście bezpośrednio te wątki się nie pojawiają. Starożytni twierdzili, że skoro w księdze nie ma imienia Bożego i nie mówi ona o Bogu, to w jakimś sensie sugeruje, że może wszystko jest w niej z Boga… Jeśli nie pojawia się modlitwa, to znaczy że cała ma być modlitwą. Jeśli mówi o ludzkiej miłości, to że ta miłość ma być z Boga. A nade wszystko, że ta miłość opisana na sposób ludzki może być obrazem, sugestią, sposobem mówienia o nieskończonej miłości Bożej. O miłości Boga do swojego ludu. O miłości Boga do Ziemi Obiecanej.

 Br. dr Paweł Paszko OFMCap

 Księga ta (Pnp) wyraża przed wszystkim tajemnicę związku duszy ludzkiej z Bogiem Miłości. „Pieśń nad pieśniami” możemy zatem nazwać poematem symbolicznym, który jest możliwy do równoczesnego odczytania na kilku poziomach.

 Ks. dr Wojciech Węgrzyniak

 „Pieśń nad pieśniami” to niewielka książeczka wchodząca w skład Pisma Świętego. Jednak tych 117 wersetów, zawierających 1276 hebrajskie słowa, odegrało i odgrywa niezwykłą rolę w historii cywilizacji – zarówno żydowskiej,
jak i chrześcijańskiej.

Kuratorzy wystawy: dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk oraz Mateusz Sora.

Zapraszamy do lektury Pieśni nad Pieśniami, zarówno tej zapisanej tuszem na kartach Starego Testamentu, jak i tej zapisanej na desce, akrylem, temperą, złotem…

Więcej https://maw.art.pl/exhibition/piesn-nad-piesniami-wystawy-ikon-wspolczesnych/

 

  • 28 stycznia 2022 01:00 - 00:00
  • 01:00 - 00:00
Facebook
YouTube