Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Nowosielski – Sztuka Sakralna. Podlasie, Warmia-Mazury, Lublin.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszają na spotkanie promocyjne wokół książki Krystyny Czerni „Nowosielski sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin.”

Nowosielski sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin to publikacja poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego – jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, mającego ukraińskie korzenie. Książka jest drugim tomem szeroko zamierzonego opracowania, będącego katalogiem projektów i realizacji monumentalnej sztuki sakralnej krakowskiego artysty. Pierwszy tom powstał ponad trzy lata temu i dotyczył Małopolski (Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna, Kraków 2015). W drugim tomie udokumentowano twórczość Nowosielskiego na terenie trzech regionów: obecnego województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Album zawiera opis historyczny i analizę ikonograficzną obiektów, oraz blisko 600 zdjęć, których autorami są Piotr Sawicki, Bogusław Florian Skok i Grzegorz Eliasiewicz. W książce znalazły się także liczne zdjęcia archiwalne, dokumentujące wnętrza już nie istniejące – przemalowane lub zniszczone. Współwydawcami albumu są: Samorząd Województwa Podlaskiego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

 W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą:

  • prof. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UKSW,
  • dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Katedra Ukrainistyki UW
  • oraz Krystyna Czerni – Autorka publikacji.

Krystyna Czerni (ur. 1957) – krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje: Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Do 2018 r. związana była z Instytutem Historii Sztuki UJ. Zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Opracowała edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla Wydawnictwa Literackiego, eseje, wywiady i listy Jerzego Nowosielskiego dla Wydawnictwa Znak, korespondencję Tadeusza Różewicza dla WL. Wydała m.in. Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim (Wrocław 1993), Rezerwat sztuki (Kraków 2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (Bydgoszcz 2003), Nowosielski (Kraków 2006), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (Kraków 2015), Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna (Kraków 2015), Jerzy Nowosielski w Lublinie (Lublin 2015). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Kazimierza Wyki (2012). Jej książka Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Kraków 2011) trafiła do finału Nagród Literackich: Nike, Gdynia i Gryfia w 2012 r. Obecnie jest związana z Fundacją Wspierania Kultury IRSA, pracuje nad monografią malarstwa Jerzego Tchórzewskiego oraz nad redakcją korespondencji Tadeusza Różewicza.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA.

  • 11 kwietnia 2019 17:30 - 19:30
  • 17:30 - 19:30
Facebook
YouTube