Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Odszedł ks. Mirosław Nowak

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 11 kwietnia o 23.20 odszedł do Boga ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Ksiądz Mirosław ponad dwa miesiące ciężko chorował na COVID-19. Dziękujemy za Państwa modlitwę i wyrażaną troskę w ostatnim czasie Jego choroby.

Prosimy o modlitwę za duszę śp. Księdza Mirosława i gorąco polecamy modlitwie Jego najbliższą rodzinę i przyjaciół.

Wspomnienia o księdzu Mirku

 

Mirosław Nowak urodził się w 19 września 1961 w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 z rąk kard. Józefa Glempa.

W roku 1987 ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a w roku 2006 uzyskał stopień doktora.

W latach 1998-2008 był dyrektorem Biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Jako historyk sztuki zaangażowany był w różne gremia: od 2013 r. był członkiem Komisji Architektoniczno-Artystycznej Archidiecezji Warszawskiej, należał do Zespołu Ekspertów Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Caroll-Porczyńskich. Od 2016 r. był konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego a od 2018 r. pełnomocnikiem ds. zarządzania i opieki nad Kolekcją im. Jana Pawła II.

W roku 2013 został powołany na dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Za jego kadencji muzeum zmieniło siedzibę i przeniosło zbiory z warszawskiego Solca do Pałacu Dziekana przy Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście.

Muzeum kierowane przez ks. Mirosława zorganizowało ponad 40 wystaw oraz wiele wydarzeń kulturalnych. Ksiądz Mirosław otwierał każdą ekspozycję i brał udział w większość działań kulturalnych realizowanych w MAW. Ostatnia ekspozycja, którą nadzorował to wystawy twórczość Michaele Willmanna, artysty doby baroku, który był ulubionym okresem sztuki księdza dyrektora.

W tym samym czasie ks. Nowak był zaangażowanym kapłanem posługującym w parafiach diecezji Warszawskiej, duszpasterzem wspólnoty Kościoła Domowego i kapłanem organizującym rekolekcje dla dzieci i młodzieży.

Był człowiekiem otwartym, słuchającym i życzliwym. Nie stawiał barier, szanował inne spojrzenia i wrażliwość, zawsze wierny swoim zasadom.

Z nieposkromionym apetytem na życie i piękno, na wystawy i różnorodne wydarzenia kulturalne, na świat i podróże, odszedł w święto Miłosierdzia Bożego.

Pracownicy Muzeum

 

  • 12 kwietnia 2021 - 30 kwietnia 2021
  • 00:00 - 00:00
Facebook
YouTube