Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

„Gdzie sama Piękność świeci…” O Pieśni VI „Fragmentów” Jana Kochanowskiego

17. wykład w ramach cyklu DE VITA OPERIS, czyli O ŻYCIU DZIEŁA

Wykładowca: prof. Alina Jeżowa (UW)

Temat: „Gdzie sama Piękność świeci…” O Pieśni VI „Fragmentów” Jana Kochanowskiego

Wykład będzie poświęcony Pieśni VI Fragmentów albo Pozostałych pism Jana Kochanowskiego – traktatowi o pięknie, a zarazem o życiu ludzkim, które jest naznaczone rozdźwiękiem między tęsknotą za trwałym pięknem a nieuchronnym przemijaniem; o próbach utrwalenia piękna w sztuce i poezji; o splendorze wszechświata oraz o Bogu jako dawcy piękna. Interpretacja Pieśni zostanie usytuowana w przywołanych przez autora kontekstach idei neoplatońskich i chrześcijańskich. Będzie zatem ukierunkowana na zagadnienie współobecności tych idei w kulturze europejskiego renesansu.

Biogram http://old.al.uw.edu.pl/pl-21

Alina Nowicka-Jeżowa, profesor zw. Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka kultury i literatury epok dawnych, komparatystka. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, członek zw. Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Towarzystwa Naukowego im. Adama Mickiewicza, Zespołu Badań nad Literaturą Religijną KUL.
Odbywała studia humanistyczne i doktoryzowała się w Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1970 pracuje w Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Polonistyki, a następnie w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych (obecnie na Wydziale „Artes Liberales”). Na Wydziale Polonistyki projektowała nowe formy studiów, stworzyła i kierowała Zakładem Literatury i Kultury Dawnej i Zespołem Badań Literackich nad Historią Kultury Epok Dawnych, pełniła funkcje dyrektora i przewodniczącej Rady Naukowej Instytutu Literatury Polskiej, dziekana Wydziału. Była członkiem Rad Naukowych OBTA, Instytutu Slawistyki, Instytutu Kultury Polskiej, Instytutu Filologii Klasycznej.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE

  • Wykład odbywa się w MAW na ul. Dziekania 1, w Warszawie.
  • Godzina 17:30
  • Koszt: 18 zł/ 1 wykład
  • 17 kwietnia 2018 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube