Cykl wykładów „Antoni Michalak – Wiele opowieści”
Opowieść pierwsza: Po pierwsze – Artysta!
Wykład kuratorki będzie wprowadzeniem w tematykę wystawy „Antoni Michalak (1902-1975). Wiele opowieści”. U kogo młody artysta zdobył podstawy artystycznego warsztatu i jako to wpłynęło na jego postrzeganie swojej misji? W jakich technikach i stylistykach tworzył? Co go łączyło z postaciami takimi jak ks. Władysław Korniłowicz, Jan Henryk Rosen, Jarosław Iwaszkiewicz czy Andrzej Wajda? Będzie to opowieść o nieoczywistych losach jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki religijnej XX w. ilustrowana bogatą ikonografią i unikalnymi materiałami archiwalnymi.
Wykładowca: Anna Krawczyk
Kuratorka wystawy „Antoni Michalak (1902-1975). Wiele opowieści” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, asystentka w Zbiorach Malarstwa Polskiego do 1914 r. Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej obszar badawczy to sztuka XX w. i kolonia artystyczna w Kazimierzu Dolnym. Znawczyni twórczości Antoniego Michalaka. Współtworzyła wystawę Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo w Muzeum Lubelskim (obecnie Muzeum Narodowym) w Lublinie w 2018 r. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych wokół twórczości Michalaka, w tym książki Myślę o Twoim portrecie. Listy Antoniego Michalaka i Jarosława Iwaszkiewicza. Świadectwa i portrety, która ukaże się latem 2025 r. w Wydawnictwie Akademickim SEDNO dzięki dofinansowaniu programu Literatura Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracowała m.in. z DESĄ UNICUM, „Newsweekiem”, „Magazynem Szum”, portalem „Spotkania z zabytkami” i „Niezła sztuka”.
Zdjęcie: Antoni Michalak w swojej pracowni w Kazimierzu Dolnym, fot. Andrzej Polakowski/Lublin, fotografia ze zbiorów rodziny artysty.
Wykład towarzyszący wystawie „Antoni Michalak (1902-1975). Wiele opowieści”
- Wykład biletowany: 25 zł
- Karnet na cykl wykładów towarzyszących wystawie (6 spotkań) – 100 zł
- W ramach biletu/karnetu – w dniu wykładu można zwiedzać całość muzeum w godzinach otwarcie 12.00 – 18.00
- Wystawa „Antoni Michalak” w dniu wykładu otwarta do godziny 20:00.