Cykl wykładów „Dawne malarstwo – w poszukiwaniu znaczeń”
Początek: czy w starożytnej Grecji były „sztuki piękne”. Rzymskie teorie piękna
Zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu „Dawne malarstwo – w poszukiwaniu znaczeń”, którego autorem i prowadzącym jest dr Tomasz Dziubecki, historyk sztuki.
Początek: czy w starożytnej Grecji były „sztuki piękne”: Sokrates przepytuje artystę, Platon krytykuje Mimesis (naśladowanie „rzeczywistości”), Arystoteles oczekuje rzeczy niemożliwych. Rzymianie piszą historię sztuki (Pliniusz Starszy) i określają zasady kształcenia artystów (Witruwiusz), zaś artyści stawiają pytania o granice wolności artystycznej (Horacy).
dr Tomasz Dziubecki
Historyk sztuki i architektury. Absolwent UKSW w 1981 – ukończenie studiów historii sztuki z tytułem magistra historii sztuki na ATK (UKSW) w Warszawie (temat pracy magisterskiej: „Nauczanie Maryi przez św. Annę” w malarstwie XVII i XVIII wieku w Polsce. Studium ikonograficzne, 1981; promotor: ks. prof. dr hab. Janusz St. Pasierb). 1993 – uzyskanie tytułu doktora nauk humanistycznych na ATK (UKSW) w Warszawie (temat pracy doktorskiej: Ikonografia Męki Chrystusa w nowożytnej sztuce kościelnej w Polsce, 29/11/1993; promotor: ks. prof. dr hab. Janusz St. Pasierb).
Fotografia: Z archiwum dr Tomasza Dziubeckiego
- Cykl wykładów o sztuce „Dawne malarstwo – w poszukiwaniu znaczeń”
- Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum
- Początek: 17:30
- Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto
Patron medialny warsztatów Radio Warszawa 106,2 FM