Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Czego dziś potrzeba Polsce i Europie? bł. o. Honorat Koźmiński

Zapraszamy na spotkanie z redaktorami i wydawcami książki

Czego dziś potrzeba Polsce i Europie.
Patriotyzm i cywilizacja chrześcijańska

O. Honorat Koźmiński

W dniu 16 maja 2019 r. o godz. 17.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej,  odbędzie się promocja książki.

Będzie można zobaczyć rękopisy dzieł autorstwa bł. Honorata, wydanych w prezentowanej publikacji.
Spotkanie poprowadzą redaktorzy książki: br. Grzegorz Filipiuk, br. Tomasz Płonka i br. Juliusz Pyrek. 

„Wydaje się, że istnieje najbardziej oczywista racja wydania trzech poniższych pism bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna (1829-1916) dotyczących spraw patriotyzmu i niepodległości na rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie. Przeżycia związane z uroczystymi obchodami na całym świecie umacniają tę rację, czynią ją niejako tak oczywistą, jakby niewymagającą uzasadnienia, żeby nie powiedzieć irracjonalnie, mocną jak mocne są doznania radości i uczuć patriotycznych z celebrowania tej rocznicy. Już jednak współczesny bł. Honoratowi polski filozof Karol Libelt (1807-1875) w swoich rozważaniach o patriotyzmie powie licznym pokoleniom przygotowującym niepodległość: «Miłość ojczyzny, jak każda inna miłość, dopóki na samym uczuciu polega, nie umie sobie zdać sprawy, dlaczego właśnie ten lub ów przedmiot stał się jej tak ulubionym, iż człowiek całego siebie przelał weń, że nim i w nim tylko żyje». Trzeba więc szukać rozumnego uzasadnienia tego, co w uczuciu oczywiste, także dlatego, że patriotyzm nie jest tylko uczuciem, ale rozumną cnotą. Tym bardziej, że każda myśl o Ojczyźnie tamtego pokolenia warta jest ujawnienia ze względu na moc, która doprowadziła do niepodległości po wielu latach życia w niewoli.” (z wprowadzenia br. Juliusza Pyrka OFMCap).

„Błogosławiony polski kapucyn podejmuje najbardziej palące kwestie współczesności. Książka składa się z niepublikowanych nigdy w całości tekstów, które – przygotowane przez Autora do druku – powędrowały do szuflady na ponad 100 lat. Komentarze pisane na początku ubiegłego wieku zadziwiająco celnie przewidziały rzeczywistość XXI wieku: niepokoje w Europie, afery gospodarcze, upadek obyczajów, wielką wojnę, która wisi na włosku, i o której nikt woli nie mówić. Jakie zadanie Błogosławiony widzi dla Polaków, on, który nie miał szansy usłyszeć o obietnicy danej świętej siostrze Faustynie przez Zbawiciela, że „iskra wyjdzie z Polski”? Czy patriotyzm to tylko kwestia ciepłej wody w kranie i terminowego płacenia podatków?”

Na powyższe i wiele innych pytań, czytelnik może poszukać odpowiedzi w najnowszym wydawnictwie Czego dziś potrzeba Polsce i Europie, zawierającym edycję trzech rękopisów bł. Honorata, znajdujących się w naszym archiwum prowincjalnym w Zakroczymiu, a są to: Patriotyzm, Co Polsce i całej Europie dziś potrzeba i Cywilizacja chrześcijańska. Książka wydana przez Wydawnictwo Fronda została przygotowana przez zespół redakcyjny w składzie: br. Grzegorz Filipiuk, br. Tomasz Płonka i br. Juliusz Pyrek. Wstęp napisał br. Juliusz Pyrek, a notę edytorską opracował br. Tomasz Płonka.

Książka liczy 288 stron i jest do nabycia w księgarni w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, księgarniach katolickich w całym kraju oraz w księgarniach internetowych.

  • 16 maja 2019 17:30 - 19:30
  • 17:30 - 19:30
Facebook
YouTube