Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Słowo stało się ciałem

Na wystawie zaprezentujemy ok 50 ikon artystów, którzy spotkali się na XII Międzynarodowych Warsztatach Ikonopisów w Nowicy. We wrześniu 2020 roku uczestnicy wydarzenia podjęli temat Wcielenie Słowa wg prologu Ewangelii św. Jana:

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało…

Wystawa o tematyce bożonarodzeniowej prezentowana w czasie Wielkiego Postu, może powodować swoisty dysonans, ale jest też okazją do uświadomienia sobie, że Jezus przychodzi by nas zbawić (patrz Iz 35,1-8). Krzyż Chrystusowy widać również nad żłobkiem. Czy Świętujemy Boże Narodzenie, czy Zesłanie Ducha Świętego, czy inne uroczystości w roku liturgicznym, zawsze dominuje jedno główne misterium: Wielkanoc, paschalne misterium Chrystusa. Prezentowana wystawa, w tym, a nie innym czasie, niech pobudza nas do refleksji. Krzyż jest kodeksem naszego postępowania, umierania dla grzechu i życia świętością Boga, znakiem wąskiej drogi i ziarna wrzuconego w ziemię, które dojrzewa w owoc zwycięstwa.

W tym roku obok „owoców” Nowickich spotkań, będzie można zobaczyć i poczuć artystycznego ducha wrześniowych warsztatów. Wystawie ikon towarzyszy prezentacja fotografii Piotra Beyma, który od roku 2016 uczestniczy w spotkaniach. Jego fotografie są nie tyle dokumentacją z wydarzenia, co artystycznym spojrzeniem na warsztaty i proces pisania ikony, oddają ciszę pracy i klimat miejsca.

Jak co roku wystawie towarzyszy katalog z ilustracjami ikon oraz artykułami, które podejmują temat warsztatów – Słowo Wcielone – Ikona.

Zapraszamy do kontemplacji radość Bożego Narodzenia w świetle radości Zmartwychwstania, w czasie Wielkiego Postu.

  • Goście muzeum proszeni są o noszenie maseczek, dezynfekcję rąk i zachowania dystansu.
  • Wystawa czynna od 3 do 31 marca w godzinach wt-pt 12-18 oraz sb -nd 12-16.
  • 13 marca 2021 16:00 - 30 marca 2021 00:00
  • 16:00 - 00:00
Facebook
YouTube