Zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Ojcowie Kościoła i dylematy religijności wczesnonowożytnej”.
Z dr Michałem Gołębiowskim rozmawiać będzie Piotr Gociek.
Dwa słowa: „tradycja” i „niepokój”. Oto punkty orientacyjne książki Michała Gołębiowskiego, „Ojcowie Kościoła i dylematy religijności wczesnonowożytnej” .
„Tradycja” – ponieważ zawarte w tym studium interpretacje dzieł literatury i teologii pokazują, że przeszłość, nawet ta zamierzchła, zawsze łączyła się z teraźniejszością, nigdy nie tracąc na aktualności, a problemy, którymi żyło wczesne, dopiero rozwijające się chrześcijaństwo nagle odżyły w epoce gwałtownych sporów religijnych. To, co niegdyś głoszono w katakumbach i niewielkich wspólnotach, kilkanaście wieków później rozpalało największe umysły Europy.
„Niepokój” – ponieważ w dobie kryzysu metafizycznego oraz sporów o fundamentalne sprawy religii usiłowano powrócić do źródeł wiary Kościoła, tak aby znaleźć niezawodną odpowiedź na to, co rzeczywiście przekazuje Ewangelia. Nie bez powodu Pascal, przerażony ogromem wszechświata, sięgał po dzieła św. Augustyna, aby na nich oprzeć swoją nadzieję, a monologi Hamleta tak bardzo przypominają niektóre fragmenty słynnych „Wyznań”.
Michał Gołębiowski – doktor nauk humanistycznych, eseista, pisarz, laureat Nagrody Specjalnej Identitas za 2022 rok. Publikuje na łamach m.in. „Christianitas”, „Więzi”, „Teologii Politycznej”. Autor książek, m.in. „Niewiasty z perłą” czy „Bezkresu poranka”. Jego zainteresowania obejmują zarówno dawną poezję mistyczną, jak również kulturę tworzoną w atmosferze tzw. „śmierci Boga” oraz dzieje ruchów kontrkulturowych lat 60. XX wieku.
Książka „Ojcowie Kościoła i dylematy religijności wczesnonowożytnej” dostępna jest w muzealnej księgarni.
Wydawca: Collegium Columbinum, Kraków 2021 r.