Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Spotkanie dwóch światów, które są jednym. Poezja o. Andrzeja Zająca w 3 rocznicę śmierci ks. Mirka Nowaka

W 3 rocznicę śmierci ks. Mirosława Nowaka zapraszamy na spotkanie z poezją o. Andrzeja Zająca, której jak ufamy będzie spotkaniem dwóch światów, które okazują się jednym.

CZAS, DRZEWA, ZJAWISKA

Miał szczególny dar afirmacji życia i starał się tym darem z nami dzielić. Uwrażliwiał nas na piękno w rzeczach wielkich i bardzo małych, w dziełach Stwórcy i dziełach sztuki, w pracy rąk ludzkich. Potrafił dostrzec piękno w dalekich krajobrazach, w chylącym się słońcu, kwiatku naparstnicy na sudeckiej polanie, motylu, i w kamiennym detalu barokowej architektury, w obrazie, rzeźbie”. (fragment wspomnienie o ks. Mirku)

Lektura wierzy zebranych w tomie „Czas, drzewa, zjawiska” nie tylko daje do myślenia, ale ofiaruje – dość deficytowe dziś – wytchnienie. Krótka forma, błyskotliwość spojrzenia, głębia wejrzenia, wartka dynamika krótkich i precyzyjnych fleszy i ogromny dystans bez pogardy i odrzucenia rzeczywistości… Duch kontemplacji, właściwy zebranym tu wierszom, uczy uważności na najmniejsze nawet detale świata i ich odbicia w naszym ludzkim doświadczeniu. Poeta staje się przewodnikiem po oglądaniu świata.

Andrzej Zając – ur. w Konstancinie-Jeziornie (1969), pochodzący z Jasła, żyjący w Krakowie – franciszkanin, nauczyciel akademicki, poeta, tłumacz, wydawca. Jest autorem dwóch tomików wierszy: Po prostu jest (Wydawnictwo Literackie, 2001) i Modlitwa na brzegu gazety (Papierowy Motyl, 2015), kilku librett oratoriów oraz słów do muzycznej opowieści o św. Franciszku Wiał wiatr (Art Blue, 2008) i do mszy Missa martyrum (Bratni Zew, 2018).

O godzinie 18:30 w kościele parafialnym Nawiedzenia NMP na ul. Przyrynek 2 w Warszawie (Nowe Miasto) odbędzie się Msza święta w 3 rocznicę śmierci ks. Mirosława Nowaka. W parafii tej w ostatnich latach ks. Mirosław był rezydentem.

 

 

 

  • 11 kwietnia 2024 17:00 - 18:00
  • 17:00 - 18:00
Facebook
YouTube