Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Święty Kielich z Ostatniej Wieczerzy – prawda czy fikcja?

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu
„Świadkowie Tajemnicy”

Święty Kielich z Ostatniej Wieczerzy – prawda czy fikcja?

Spotkanie z autorami książki „Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha“. Reportażysta Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń opowiedzą o swym dziennikarskim dochodzeniu poświęconemu historii Kielicha, którego miał użyć Jezus ustanawiając sakrament Eucharystii w Wielki Czwartek w jerozolimskim Wieczerniku. W trakcie swej pracy odwiedzili oni kilka krajów (m.in. Izrael, Włochy czy Hiszpanię), gdzie rozmawiali z wieloma naukowcami z różnych dziedzin – historykami, biblistami, liturgistami, archeologami – by dotrzeć do prawdy i oddzielić rzeczywistość od mitów i legend, którymi obrosły przez wieki dzieje pierwszego naczynia eucharystycznego. Efektem ich badań jest książka, w której autorzy stawiają naukowo udokumentowaną tezę, że Kielich przetrwał do naszych czasów, a także wskazują, gdzie jest do dziś przechowywany.

Grzegorz Górny – reportażysta, eseista, publicysta, reżyser dokumentalista, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda“ (w latach 1994-2005 i 2007-2012). Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. W latach 2005-2006 redaktor naczelny tygodnika „Ozon“. Autor ponad 30 książek, które doczekały się 27 wydań zagranicznych w językach: angielskim (6 książek w USA), hiszpańskim, francuskim, włoskim, portugalskim, niemieckim, węgierskim, chorwackim, słoweńskim, bułgarskim. Największy sukces w kraju i za granicą odniosły jego książki wydawane wspólnie z fotografem Januszem Rosikoniem w serii „Świadkowie Tajemnicy”. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks i nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Odznaczony przez prezydenta Węgier Rycerskim Krzyżem Zasługi oraz Medalem Europejskim węgierskiej Wszechnicy Wolnych Mediów. Obecnie stały publicysta tygodnika „Sieci“ i portalu wpolityce.pl. Prowadzi Klub Trójki w Programie 3 PR.

Janusz Rosikoń – fotograf, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików (jego zdjęcia opublikowały m.in. TIME Magazine, Schweizer Illustrierte, Różaniec, Viva!), autor wystaw indywidualnych, m. in. w Starej Galerii w Warszawie, Barbican Centre w Londynie, na Uniwersytecie Oksfordzkim, Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, na Zamku w Głogowie i w Bielsku-Białej, w Hali Ludowej we Wrocławiu, w toruńskim Dworze Artusa, w Starej Pomarańczarni w Warszawie, Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej, Ratuszu Wiedeńskim, w Toronto, na Uniwersytecie w Dayton i Georgetown w Waszyngtonie. Autor ponad 20 albumów, m.in.: Skarby kultury na Jasnej GórzeKościół Mariacki w KrakowieWarszawaPolskie MadonnyMadonny EuropyLeksykon świętych, Ratusze w PolsceSzlak nadzieiAniołyUfamUfający300 lat wytrwałości, Świadkowie tajemnicy, Dowody Tajemnicy, Sekrety Guadalupe, Tajemnice Fatimy i inne. Seria Świadkowie Tajemnicy realizowana wraz z Grzegorzem Górnym, autorem tekstów, została nagrodzona Feniksem 2018 i ukazała się w USA, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii i Bułgarii. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Kanadzie, na Krecie.

Wtorki na Dziekanii

  • Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum
  • Początek: 17:30
  • Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto
  • Nie prowadzimy zapisów na wykłady
  • 22 października 2019 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube