Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK W MAW

Czas przedświąteczny obfituje w wiele atrakcji organizowanych na warszawskiej starówce m.in. ma miejsce uroczysta inauguracja iluminacji świątecznych, która gromadzi wielu Warszawiaków i turystów, otwarte jest Świąteczne Miasteczko i lodowisko na staromiejskim rynku.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej mieszczące się tuż obok katedry św. Jana Chrzciciela, także przygotowało coś wyjątkowego – Świąteczny Kiermasz Książek.

W pierwszy weekend grudnia (6-8.12.2024) zapraszamy turystów i mieszkańców Warszawy do zakupu dobrych, bo wartościowych książek prosto od Wydawców. Kiermasz to także możliwość spotkania i rozmów z autorami książek, oraz otrzymania imiennej dedykacji w książce.

Będą z nami m.in. wydawnictwo SUMUS, Małgorzata Nawrocka Oficyna Niebieski, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SOLI DEO, Wydawnictwo Więź, Wydawnictwo Biały Kruk, Bratni Zew, Wydawnictwo IPN. Książka do zawsze dobry pomysł na prezent, a na kiermaszu będzie oferta dla najmłodszych i dla starszych, będzie literatura piękna, poważna, bajkowa, fantasy a także satyra. Poza książkę będzie można nabyć świąteczne świece i piękne dewocjonalia.

W czasie Kiermaszu katalogi wydane przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, będę dostępne w cenach specjalnych.

Świąteczny Kiermasz Książek w MAW odbędzie się od piątku do niedzieli w następujących godzinach:

  • Piątek:                06.12.2024  12:00 – 18:00
  • Sobota:               07.12.2024  12:00 – 18:00
  • Niedziela:          08.12.2024  12:00 – 18:00

 

W ten grudniowy weekend w MAW zapachom książek, będzie towarzyszyć zapach parzonej kawy.

Zapraszamy każdego dla kogo książka – jej czytanie i jej ofiarowanie innym – jest jak światełko na choince – przynosi radość i krzepi ducha w chłodne zimowe dni.

 

WYDAWNICTWA

SUMUS

Wydawnictwo SUMUS narodziło się z potrzeby serca i pragnienia dostarczania wartościowej lektury duchowej. Jesteśmy małym wydawnictwem rodzinnym z podwarszawskich Ząbek.

Na stoisku wydawnictwa SUMUS, poza książkami, będą dostępne różnie obrazy na płótnie, biblijne świece zapachowe oraz różańce.

W sobotę 7.12 w godzinach 12:00-14:00 będzie można spotkać Romana Ziębę i zakupić jego najnowsze książki.

Książki to m.in.

Drzewo Jessego to niecodzienny przewodnik po wartościach ukrytych na kartach Biblii. To zaproszenie, by wspólnie z rodziną zagłębić się w historie biblijne, także te mniej znane, i spojrzeć na nie przez pryzmat zwykłych, codziennych dziecięcych przygód. Jedno opowiadanie na jeden dzień adwentu to doskonały sposób, by prawdziwie się zaangażować i doświadczyć oczekiwania na Mesjasza. [Autorka opowiadań: Anna Pliś]

Dla młodych mamy również intrygujące przygody kota Mruczysława. W mieście pojawiają się zagadkowe dziury, które ktoś kopie, nie wiadomo po co i dlaczego? Dla kociego detektywa to tylko kwestia czasu, aby wytropić złoczyńców i poznać ich zamiary. A to dopiero początek przygód niezwykłego kota, któremu pomagają zaprzyjaźnieni ludzie (tak, tak, nie odwrotnie), a także… psy. Wprawdzie ich znajomość zaczyna się dość niefortunnie, ale ostatecznie nawet i one będą działać zgodnie z tym, co Mruczysław zaplanuje.

BĄDŹCIE DOBREJ MYŚLI – KS. PIOTR PAWLUKIEWICZ

Książka, którą będziesz trzymał w ręku, drogi Czytelniku, to zbiór wywiadów z bliskimi ks. Piotra Pawlukiewicza, którzy opowiadają o swojej relacji z nim. Wzruszająca, ale też pełna nadziei! Warto odkryć tę pozycję – Bądźcie dobrej myśli.

O GODNOŚCI KOBIETY – BŁ. STEFAN WYSZYŃSKI

Jedna z naszych najpopularniejszych książek. Może się nam wydawać, że dzisiejszy świat to labirynt wyjątkowo skomplikowanych relacji międzyludzkich, przedefiniowanych tożsamości i walki o prawa płci. Tymczasem spostrzeżenia dotyczące kobiet, głoszone przez kardynała Stefana Wyszyńskiego czterdzieści, pięćdziesiąt, a nawet sześćdziesiąt lat temu wcale nie tracą na aktualności. Treści zawarte w książce O godności kobiety są ponadczasowe.

MAŁGORZATA NAWROCKA OFICYNA NIEBIESKI

„Małgorzata Nawrocka – Oficyna Niebieski” to wydawnictwo autorskie, promujące dotychczasową twórczość pisarki (ponad 60 tytułów książkowych) oraz wprowadzające na rynek czytelniczy wszystkie jej nowości.
Małgorzata Nawrocka to autorka poezji i opowiadań dziecięcych, powieści biograficznych, pięciotomowej sagi rodu Anharydów (gatunek fantasy) powieści „Twierdza aniołów” i „Dolina aniołów”, Książek dla dorosłych takich jak „Popkultura i zamęt” tom I i II, ” Satyr” o tematyce społecznej i poradników.
Autorka wielokrotnie nagradzana była wyróżnieniami literackimi.
Obecnie serdecznie poleca nowość „Zamknięte drzwi. Powieść dla młodzieży o Wenantym Katarzyńcu”.

Autorka – Małgorzata Nawrocka – będzie na stoisku w piątek 6 grudnia od 14:00 do 18:00

Anhar

I tom sagi o królestwie Anharydów,targanym wielkimi bitwami dobra ze złem. Powieść antymagiczna ze szczególnym błogosławieństwem egzorcysty Gabriela Amortha. Opowieść o dojrzewaniu, dorastaniu i ucieczce przed magiczną pokusą niszczącą sumienie. Od lat wielokrotnie wznawiany.

Popkultura i zamęt

Pytania o popkulturę to nie są tylko pytania o granicę skandalu w sztuce, manipulacji w mediach czy ideologicznych prowokacji w życiu publicznym. To pytania o szanse obrony ostatnich bastionów cywilizacji zachodniej, która wraz z utratą respektu dla chrześcijaństwa i Dekalogu na naszych oczach podejmuje kolejne próby samobójcze. „Popkultura i zamęt” jest książką, która we wciągającej, publicystycznej formie felietonów analizuje, jakie są tego przyczyny, jak ten proces wygląda dziś i ku czemu zmierza.  Walorem publikacji jest ustawienie się autorki w roli „dziennikarza śledczego” wobec niektórych zjawisk popkultury współczesnej i konieczna w tej sytuacji doza poczucia humoru.

Myśleć lubię. Satyry

Satyra to zwierciadło z Gabinetu Krzywych Luster wesołego miasteczka, które czasem tak zaskakująco przypomina nasz świat. Z definicji ostra i ironiczna ma trafiać celnie, ale nie, żeby głęboko ranić, tylko raczej zadrasnąć. Na przykład pychę, głupotę, zazdrość, zawiść, tchórzostwo, brak kultury czy inne pomniejsze wady ludzkie. Jej miecz jest obosieczny: tnie równo autora i odbiorcę, jednak jakże pouczający to bywa pojedynek! „Myśleć lubię… Satyry” jest zbiorem tekstów publikowanych przez wiele lat w prasie, jako komentarze obyczajowe i społeczne. A ponieważ, jak pisał ponad wiek temu Elbert Hubbard „Każdemu zdarza się być głupcem przynajmniej przez pięć minut dziennie. Mądrość polega na tym, by nie przekroczyć limitu.”, bez lęku stańmy przed Krzywym Lustrem. Może się bowiem okazać, że odbicie wcale nas nie przerazi, a tylko cudownie rozśmieszy, czego sobie i Państwu życzę…

 Twierdza aniołów

Ukochana książka Czytelników w każdym wieku. opowieść fantasy o świecie aniołów, bliska jednak oficjalnej angelologii w stylu św. Tomasza Akwinu który z resztą jest jednym z bohaterów książki. Humor i miłość do prawdziwych Duchów Bożych czynią z tej historii wielką, duchową przygodę.

Bajki o ziemi i niebie

Prawie 50 bajek wierszem, pięknie ilustrowanych. Pogodnych, z morałem, uczących radości życia. Książka entuzjastycznie zrecenzowana przez ks. Jana Twardowskiego. Jedna z moich ulubionych.

Zamknięte drzwi

Pierwsza w Polsce powieść dla młodzieży o życiu Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. Jej główni bohaterowie to dwaj nieprzeciętni chłopcy. Młodość pierwszego z nich jest wierna biograficznym faktom, przypada na malownicze ale niespokojne czasy początków dwudziestego wieku i rozgrywa się pomiędzy domem rodziny Katarzyńców a Lwowem. Chłopak ma na imię Józek, choć wkrótce znany będzie i pokochany przez ludzi pod innym imieniem – Wenanty. Drugi bohater, Marcin, żyje współcześnie. Codzienność dorastającego nastolatka, tajemnicze plany i studia w Warszawie to jego świat. Coś ważnego łączy jednak obie te historie tak ściśle, że jedna jest w pewnym sensie lustrem drugiej. Książka wzrusza, rozbawia i zaskakuje. Polecamy ją gorąco zwłaszcza młodym Czytelnikom.

WYDAWNICTWO SIÓSTR LORETANEK

to jedno z nielicznych wydawnictw katolickich w Polsce, które może się poszczycić niemal 100-letnią tradycją. Powstało ono z inicjatywy bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Loretanek, który dostrzegał i niezwykle cenił potencjał ewangelizacyjny słowa drukowanego. Obecnie oficyna stara się łączyć doświadczenie i nowoczesne metody pracy drukarskiej.

W wydawanych przez siostry loretanki książkach, akcydensach i czasopismach dominuje tematyka formacji chrześcijańskiej i duchowości maryjnej. Podejmowane są także aktualne problemy moralno-społeczne dotyczące dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy, kto sięga po pozycje wydawnicze sióstr loretanek, znajduje odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnego człowieka i uzyskuje duchową pomoc oraz wsparcie.

Ważne miejsce w ofercie wydawniczej zajmują miesięczniki, będące częścią bogatej spuścizny redaktorskiej Założyciela: dla dorosłych – „Różaniec”, dla dzieci – „Anioł Stróż”.

Opowiedz mi piękną historię Bożego Narodzenia Inès d’Oysonville

Autorka opowiada dzieciom niezwykłą historię Bożego Narodzenia, od zwiastowania po hołd Trzech Króli. Strona po stronie, mały czytelnik zagłębia się w cud wcielenia: wszechmogący Bóg staje się dzieckiem! Piękne ilustracje ubogacające historię pomagają wejść w tę wielką tajemnicę.

Carlo Acutis. Nastolatek zakochany w Bogu  o. Luigi Francesco Ruffato

Jak to możliwe, że chłopiec, którego ziemskie życie trwało zaledwie piętnaście lat, w tak krótkim czasie osiągnął dojrzałość chrześcijańską i ludzką? O tym, że jest to możliwe, świadczą fakty spisane przez autora. Ukazują one Karola z różnych perspektyw. Przebija w nich zwyczajność, przyciągająca                 i wzbudzająca sympatię, oraz nadzwyczajność, która nieco onieśmiela, ale także zachwyca.

Zwyczajne życie Tosi niezwykłej dziewczynki, która urodziła się bez ręki
Katarzyna Tempes, Katarzyna Jary

Poznajcie Tosię – zwyczajną-niezwyczajną dziewczynkę. Od urodzenia mogła posługiwać się tylko jedną ręką. Jak myślicie: czy była załamana i buntowała się przeciw swojemu losowi? A może nie poddawała się i dzielnie walczyła z trudnościami? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, a nawet zaprzyjaźnić się z Tosią, koniecznie zajrzyjcie do tej książki. Naprawdę warto!

Budzę nie tylko ze snu. Zamyślenia ks. Krzysztof Pawlina

Warto codziennie odwiedzać przestrzeń, którą jesteśmy… my sami. Tyle w nas piękna godnego podziwu i zachwytu. Często go sobie nie uświadamiamy albo nie chcemy uwierzyć w jego istnienie. Dlatego trzeba sobie kupić bilet do swojego wnętrza – aby zobaczyć, co w nas jest.

Jadwiga Śląska. Mądrość Świętości  Johannes Derksen

O Jadwidze Śląskiej wciąż wiemy za mało. Przy tym nierzadko jest to wiedza dość powierzchowna. Tymczasem już za życia ta pochodząca z Bawarii księżna budziła podziw tłumów. Jej los złączył się       z dziejami Polski. Dziś może być dla nas przewodniczką na drodze życia.

Niespokojne jest serce moje. Z rękopisów Jadwigi, Księżnej Śląska  Iwona Tarko

Książka jest rodzajem osobistego dziennika, choć nie był pisany ręką św. Jadwigi Śląskiej, jak sugeruje podtytuł. Przedstawia kobietę żyjącą, co prawda, w odległych czasach, ale bardzo nam bliską. Odkrywa przed czytelnikiem obraz nie tylko żony i matki, ale i świętej, która dzień po dniu zmaga się   z tajemnicą, jaką człowiek stanowi dla samego siebie. Stajemy się świadkami rozterek Jadwigi, jej nadziei, obaw i szalonych, czasem, wyborów.

WYDAWNICTWO INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

Grzegorz Majchrzak, Stan wojenny. Historia znana, mniej znana i nieznana
Stan wojenny był przedmiotem licznych publikacji, ale nadal wiele jego aspektów pozostaje nieznanych czy szerzej nieopisanych. Niniejszy tom po części wypełnia te lukę. Przedstawia – oprócz znanych wydarzeń z okresu po 13 grudnia – również te mniej znane, np. wręcz szokujące okoliczności uchwalenia prawa (dekretów) stanu wojennego.

Joanna Dardzińska, Warszawa nie umiera nigdy Henryk Śmigacz – fotograf walczącej stolicy (1939, 1944)
W okrągłą rocznicę wybuchu II wojny światowej i powstania warszawskiego prezentujemy album upamiętniający życie, twórczość oraz spuściznę Henryka Śmigacza (1911–1972), zapomnianego warszawskiego fotografa i fotoreportera. Jego zdjęcia, włączone do zasobu IPN w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, to niezwykle cenny zbiór dokumentujący wydarzenia II wojny światowej – przebieg walk, uzbrojenie, umundurowanie, obraz zniszczeń życie codzienne mieszkańców stolicy. Zachowana dokumentacja to m.in. ważny materiał do badań dotyczących historii fotografii wojennej.

Polsko-węgierskie mosty przyjaźni. Biografie, red. Krystyna Łubczyk, Miklós Mitrovits, Warszawa 2024
Album prezentuje 39 niezwykłych osób, które swoją postawą i dokonaniami ożywiały historię współpracy polsko-węgierskiej od wybuchu I wojny światowej przez walkę o niepodległość Polski, okres międzywojenny, II wojnę światową, rewolucję 1956 r. i kontakty środowisk opozycyjnych – aż do zmian ustrojowych przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Bezinteresowna działalność polityków, dyplomatów, oficerów wywiadu, harcerzy, wolontariuszy, pisarzy, historyków, profesorów uniwersyteckich, uchodźców, sportowców, żołnierzy, artystów i tłumaczy pokazuje głębię i bogactwo stosunków polsko-węgierskich, jest także dowodem na to, że mimo burz dziejowych wielu Polaków i Węgrów podjęło się często trudnego zadania rozwijania relacji między oboma narodami.

Edward Gigilewicz, Leon Popek, Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego
Album, wydany z okazji 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej, ukazuje kościoły i kaplice na Wołyniu na akwarelach Włodzimierza Sławosza Dębskiego oraz na fotografiach przedwojennych i współczesnych.

Johannes Vande Voorde, Dirk Verbeke, Zapomniani bohaterowie. Śladami polskich wyzwolicieli: z Arromanches do Wilhelmshaven
Na cokole słynnego Krzyża Lotaryńskiego przy plaży „Juno” w północnej Francji widnieje napis „ZA WASZĄ I NASZĄ WOLNOŚĆ”. W latach 1944–1945 pod dowództwem generała Stanisława Maczka żołnierze polskiej 1 Dywizji Pancernej przeszli szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Historia polskich wyzwolicieli, którzy podczas drugiej wojny światowej walczyli po stronie aliantów z niemieckim okupantem, wzrusza nieustannie. Owa odzyskana wolność oznaczała dla nich uchodźstwo. Po demobilizacji – w przeciwieństwie do Kanadyjczyków, Brytyjczyków i Amerykanów – nie wrócili do Polski, ale pozostali w Belgii lub Holandii. Niniejszy album stanowi hołd złożony tym bohaterom, którzy z dala od swoich domów walczyli o wolność innych Europejczyków.

 

WYDAWNICTWO WIEŹ

Wydawnictwo Więź cieszy się ponad 65-letnią tradycją. Dostarczamy czytelnikom i czytelniczkom duchowych inspiracji i intelektualnych wyzwań, kontynuując linię personalizmu chrześcijańskiego. Tematyka naszych publikacji obejmuje kulturę, religię, historię najnowszą i zagadnienia społeczne.

„Dialogi o wierze” Martin Scorsese, Antonio Spadaro
W świecie, gdzie wiara i sztuka często idą oddzielnymi ścieżkami, spotkanie dwóch wielkich osobowości – jezuity Antonia Spadaro i legendarnego reżysera Martina Scorsese – jest wydarzeniem niezwykłym. Dialogi o wierze, owoc ich prowadzonych od 2016 roku rozmów, dają wgląd w głęboko osobiste przemyślenia artysty, stojące za powstaniem filmów „Milczenie” i „Ostatnie kuszenie Chrystusa”.

„Zostać w Kościele / Zostać Kościołem”, Marek Kita
To książka analizująca współczesne wyzwania Kościoła. Autor proponuje nowe spojrzenie na rolę wiernych, zachęcając do aktywnego udziału w kształtowaniu wspólnoty wiary.

„Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”, Tośka Szewczyk
Porażająco szczere i głębokie wyznania kobiety skrzywdzonej przez księdza. Autorka z delikatnością prowadzi nas przez swoje cierpienie i walkę o siebie, o Kościół i wiarę. Jest tu pragnienie podmiotowości, poczucie odrzucenia i nadzieja mimo wszystko. Zadając trudne pytania Kościołowi, a nawet Bogu, pisze wstrząsającą katechezę dla Kościoła w kryzysie, czyli dla nas wszystkich.

„Szału nie ma, jest rak”, ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Jabłońska
Wywiad rzeka z księdzem Janem Kaczkowskim, idealnie oddający jego niepowtarzalną osobowość i charakter. Z jednej strony pełen nadziei przewodnik dla tych, którzy muszą zmierzyć się ze śmiercią ale nie należy się go bać – z każdą czytaną stroną – wzmaga apetyt na życie. Książka pozbawiona moralitetów, za to z dużą dawką pokory i racjonalnego spojrzenia na świat.

WYDAWNICTWO BIAŁY KRUK

Wydawnictwo Biały Kruk od wielu lat promuje rodzimą oraz światową sztukę, naukę i tradycję. Jego książki poruszają zagadnienia religijne, patriotyczne, historyczne i kulturalne – to wspaniała wizytówka Polski, jej historii oraz wielowiekowego bogatego dziedzictwa duchowego i materialnego. W ostatnich kilkunastu latach Biały Kruk skupił się na wydawaniu książek historycznych oraz cywilizacyjnych gromadząc wokół siebie najwybitniejszych polskich humanistów, takich jak profesorowie ks. Waldemar Chrostowski, Ryszard Kantor, ks. Janusz Królikowski, Grzegorz Kucharczyk, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak, Krzysztof Ożóg, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Jan Żaryn.

Biały Kruk jest wydawcą epokowych „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka; dotychczas ukazało się 5 tomów przygotowanych z najwyższą starannością naukową i edytorską.

W niedzielę 8 grudnia o godzinie 14:00 swoje książki będzie podpisywał  Marcin Wolski.  

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii – prof. Andrzej Nowak

Prof. Andrzej Nowak budzi ducha i porusza sumienia, wszystko to w 23 pięknie ilustrowanych opowieściach o przełomowych momentach naszej historii, kiedy ważyły się losy narodu i państwa – bo choć zdarzało się, iż państwo upadało, to naród nigdy.

Potęga nawrócenia  – prof. Wojciech Roszkowski

Z lektury „Potęgi nawrócenia” przebija na wskroś chrześcijańska myśl: żadnego człowieka nie wolno skreślać aż do ostatniego jego tchu. Wiele z przedstawionych tu osób nawróciło się dopiero pod koniec życia, które wcześniej dalekie było od przestrzegania podstawowych zasad wiary i moralności. Książka o nawróceniach jest misternie ułożoną mozaiką losów ludzkich, w której każdy kamyk odnajduje swoje miejsce w blasku Bożego światła.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach – Czesław Ryszka

Książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Czesław Ryszka śledzi dzieje Polski pod kątem znaków z Nieba, które zostały uznane za cudowne – w szerokim rozumieniu tego słowa. Nie chodzi tylko o cuda potwierdzone oficjalnie przez Kościół, ale także o wydarzenia, które miały charakter zjawisk cudownych, a w przypadku osób – chodzi o ukazanie ich specjalnej misji jako Bożych posłańców do naszej Ojczyzny.

Polacy wierni i dzielni – o. Marian Zawada

prof. Marian Zawada zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością. Siłę polskości upatruje w głębokim przywiązaniu do Chrystusa. Wobec Polski niejednokrotnie formułowana była idea posłannictwa i odpowiedzialności za przyszłość naszej cywilizacji; ta książka jest otwarciem i wsparciem dla tej idei.

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość – Czesław Ryszka

Książka jest opowieścią o człowieku niezłomnym choć pełnym sprzeczności, o świętym, o wielkim orędowniku naszej Ojczyzny w Niebie. Dzieje św. Andrzeja Boboli rzucone zostały na tło historii Rzeczypospolitej, co czyni ją szczególnie barwną i zarazem pouczającą. Potrzebujemy dzisiaj mocnego świadectwa wiary płynącego nie z deklaracji, ale przede wszystkim z postawy życia. Na obecne trudne czasy trudno o lepszy wzór, o lepszy przykład dla nas wierzących niż urodzony w Strachocinie św. Andrzej Bobola.

Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII-XX w. – dr Marek Klecel

Zaczęło się od przekonania, że obca potencja może Polakom dobrze służyć. Tak było już w XVIII wieku, kiedy pewne wpływowe kręgi społeczeństwa upowszechniały pogląd, że moskiewski, a później także pruski protektorat wzmocni Rzeczpospolitą. To, co miało być pomocą, bardzo szybko okazywało się przemocą. Wyzysk, brutalność, niewola, wynaradawianie – to bowiem w ostatecznym rachunku oferowali Polakom „protektorzy”. Już pod koniec XVIII wieku kibitki z Polakami pojechały na daleki Sybir, który w ciągu XIX stulecia zapełniał się najszlachetniejszymi, najbardziej niezłomnymi przedstawicielami naszego narodu, wpędzając ich w nędzę, głód, choroby. Knutem zaganiani byli do najcięższych robót.

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku- prof. Wojciech Polak

Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

Promocje:

W co wierzą katolicy – Karl Keating

Trzymamy w ręku swoisty poradnik, który nie tylko pomaga dyskutować o wierze katolickiej i tłumaczy, jakie stanowisko zajmować w wielu kwestiach, ale także podpowiada, jak żyć i jak służyć Chrystusowi zgodnie z Jego nauką. Autor zawsze uzasadnia swoje opinie stosownymi argumentami zaczerpniętymi z Ewangelii oraz z Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei – prof. Jan Żaryn

prof. Jan Żaryn przywołuje kilkadziesiąt wydarzeń i ponad sto postaci wyznaczających katolicki szlak polskich dziejów – aż po lata najnowsze. Sięga do samego Chrztu, do Mieszka I, choć skupia się na czasach nam znacznie bliższych, głównie na wieku XX. Ileż tu dramatyzmu, ileż szlachetnych postaw, ale też – niemało zdrady. Dzięki wierze jednak tak pojedynczy człowiek, jak i cały naród trwają.
,,,,,,, i kilka innych

WYDAWNICTWO BRATNI ZEW

Wydawnictwu Bratni Zew przyświeca franciszkańska idea piękna, prostoty, radości i entuzjazmu w życiu. Uczymy dobrej duchowości i inspirujemy do życia w bliskości z Bogiem. Szczególnym uznaniem cieszy się nasza marka Fernando promująca m.in. twórczość krakowskich artystów, Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Popiela.

W niedzielę 8.12 w godz. 12.00-18.00 na stoisku będzie można spotkać Andrzeja Zająca OFMConv, autora kilku bestsellerów, które będzie można nabyć.

„Słowa, które wyzwalają. Egzorcyzm św. Antoniego”, Andrzej Zając
Jak zarządzać własnymi myślami? Ta książka jest jak plaster na bolące serce. Autor podpowiada, jaką postawę przyjąć, gdy nachodzą nas złe myśli. Opowiada o skuteczności egzorcyzmu św. Antoniego, pomaga uwierzyć w moc słowa, uczy patrzeć z dystansem i niesie wytchnienie. Książka zawiera dodatkowo modlitwy wspierające.

„Lubię, jak na mnie patrzysz. Światło, piękno, spotkanie”, Andrzej Zając
Prosty, świeży, bezpośredni przekaz, który rozbudza wiarę i pragnienie życia z Bogiem na co dzień. To pierwsza książka z serii „Mistyka codzienności”, która pokazuje, czym jest prawdziwe spotkanie z Bogiem i jak doświadczać go w codziennych sprawach. Idąc tropem autora jej tekst może zamienić się w modlitwę.

„Spotkania pod drzewem figowym. Przypowieści o śmierci”, Ewa Liegman
Przypowieści o śmieci, które pokazują za czym biegamy, z czym się zmagamy i czego tak naprawdę każdy z nas pragnie. To głębokie i pełne światła historie o życiu i ostatnich chwilach na ziemi, które wzruszają, otulają, zmuszają do refleksji i spojrzenia z innej perspektywy na własną historię. Bohaterzy książki uczą nas, jak oddychać, umierać, żyć i kochać.

„Podróże mrówki Arseniusza. Uczynki miłosierdzia” Jerzy Szyran
Słyszeliście o mrówce, która chodzi na wykłady i przyjaźni się z Bernadettą? Arseniusz to pełna przygód i wartościowych lekcji książka, która uczy dzieci, jak ważne jest okazywanie miłosierdzia i pomaganie innym. Bohater pokazuje, że małe gesty mogą zmieniać świat na lepsze, a nowe podróże sprawiają, że mamy ochotę na więcej.

„Święty Franciszek z Asyżu. Editio maior”, Raoul Manselli
Najpełniejsza i jedna z najlepszych biografii św. Franciszka z Asyżu na polskim rynku. Raoul Manselli w swojej twórczości łączy rzetelną wiedzę historyczną z pasją opowiadania. Należy do grona najwybitniejszych włoskich znawców średniowiecza oraz historiografii franciszkańskiej. Książka dla każdego, komu bliski jest Święty.

 

Muzeum na Rakowieckiej

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które jest obecnie w organizacji – to bardzo ważne miejscem na mapie Warszawy, ukazujące od 1945 r. po 1989 r. walkę wielu pokoleń Polaków z systemem komunistycznym.

Dziś w dawnym Areszcie Śledczym i byłym więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37, można dotknąć tej bolesnej, ale również bohaterskiej historii; zwiedzić słynny X Pawilon, zobaczyć celę, w której był więziony rtm. Witold Pilecki, obejrzeć wystawy o abp. Antonim Baraniaku czy podziemnych działaniach Solidarności Walczącej.

Nasze muzeum można zwiedzać tylko z przewodnikiem, po wcześniejszych zapisach. Wstęp jest bezpłatny i trwa ok. 2 godzin. Na miejscu jest też sklep z pamiątkami. Zapraszamy.

Biuletyn „Rakowiecka 37”

Podczas tegorocznego kiermaszu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, będzie prezentować najnowszy numer wydawanego od 2017 r. kwartalnika „Rakowiecka 37”. Można będzie w nim przeczytać rozmowę z Marzeną Kruk o tajemnicach archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, będą również wspomnienia z liceum o Jacku Kaczmarskim, którego zdjęcie jest na okładce biuletynu. Nie zabraknie artykułów o ks. Jerzym Popiełuszce, bohaterskim arcybiskupie Antonim Baraniaku (więźniu Rakowieckiej), wiezionym w czasach stalinowskich w Lublinie aktorze Mieczysławie Czechowiczu, pisarzu Marku Nowakowskim, wspomnień z więziennej celi autorstwa Janiny Jankowskiej czy Janusza Onyszkiewicza. W numerze są również artykuły o świętach obchodzonych wśród Żołnierzy Wyklętych, poszukiwaniach szczątków marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, historii Grobu Nieznanego Żołnierza czy działalności Polskiej Partii Niepodległościowej. To wszystko w pięknej szacie graficznej. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska.

 

  • 6 grudnia 2024 12:00 - 8 grudnia 2024 18:00
  • 12:00 - 18:00
Facebook
YouTube