Cykl wykładów „Antoni Michalak – Wiele opowieści”
Opowieść czwarta: Tamara Łempicka – ciało i dusza, czyli wątki religijne w twórczości Królowej Art Déco
„Malowałam królów i prostytutki. Nie maluję ludzi, ponieważ są sławni. Maluję tych, którzy mnie inspirują i wprawiają mnie w odpowiednie wibracje” – Tamara Łempicka.
Jako niezwykle ceniona portrecistka, malowała również świętych, osoby stanu duchownego oraz sceny nawiązujące do Pisma Świętego. Malarka zdobyła uznanie wśród elit europejskich i amerykańskich, a szczyt sławy artystki przypada na okres „szalonych lat 20/30-tych”, XX wieku. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane jednak wątki religijne, po które Łempicka sięgała inspirowana włoskimi mistrzami, a także z potrzeby ducha. Uznawana za kobietę pragmatyczną, jednak w chwilach wyczerpania psychicznego, oddawała się poznawaniu, największej tajemnicy – Boga. Okoliczności powstania tych dzieł prowadzą do bogatszej i głębszej natury artystki, niż jest ona powszechnie przedstawiana.
Wykładowca: Barbara Maciejewska – prezes Fundacji Clarté z Poznania, zajmującej się szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Główne projekty fundacji są dedykowane Tamarze Łempickiej w oficjalnej współpracy z Tamara De Lempicka Estate – prowadzoną przez spadkobierców Królowej Art Déco.
Fundacja Clarté jest między innymi Patronem pierwszej polskiej powieści o życiu i twórczości Tamary Łempickiej; „Ja, Tamara” i „Tamara, siostra wulkanu”, Grzegorza Musiała. Zorganizowała już trzy spotkania z Prawnuczką Tamary Łempickiej, Panią Marisą De Lempicka, a podczas ostatniego z nich fundacja wręczyła w Poznaniu nagrodę pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiej.
Absolwentka Edukacji Artystycznej na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, pracowała w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym i Fundacji Akademii Jana Lubrańskiego jako specjalistka ds. promocji i edukacji. Współprowadziła audycję radiową „Trendy” w Radio Poznań. Nauczycielka dziennikarstwa i literatury. Założycielka i administratorka oficjalnej polskiej strony o życiu i twórczości Tamary Łempickie
Zdjęcie: W grafice wykorzystano m.in. zdjęcie obrazu „Pierwsza Komunia” ©️ Tamara De Lempicka Estate
Wykład towarzyszący wystawie „Antoni Michalak (1902-1975). Wiele opowieści”
- Wykład biletowany: 25 zł
- Karnet na cykl wykładów towarzyszących wystawie (6 spotkań) – 100 zł
- W ramach biletu/karnetu – w dniu wykładu można zwiedzać całość muzeum w godzinach otwarcie 12.00 – 18.00
- Wystawa „Antoni Michalak” w dniu wykładu otwarta do godziny 20:00.