Cykl wykładów „Varsovia. Ars et historia”
kultura – sztuka – historia – religia – Warszawa
18 stycznia 2022 r., 17:30 – 18:30
Wit Stwosz. Między Krakowem a Norymbergą
W 1489 r. w głównym kościele stołecznego Krakowa pojawiło się niezwykłe dzieło – Ołtarz Mariacki. Największy i najwspanialszy z gotyckich ołtarzy europejskich. Jego twórca, przybyły z Norymbergi rzeźbiarz Wit Stwosz, szybko zdobył uznanie. W ślad za tym posypały się liczne zamówienia na kolejne dzieła – dla rodziny królewskiej, biskupów, bogatych patrycjuszy.
W 1496 roku Stwosz powrócił do rodzinnej Norymbergi jako obywatel sławny i zamożny, i tam stworzył kolejne arcydzieła snycerskie. Ale – jak zobaczymy, w jego życiu były też ciemniejsze karty. Z prawem był „na bakier”. I może właśnie wskutek pewnych „ciemnych” okoliczności – przerzucił się w pewnym momencie na malarstwo.
Wykładowca: dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Doktor nauk historycznych, historyk sztuki, Kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii oraz ikonografii miejsc związanych z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu, zajmuje się też architekturą i kamieniarką nowożytną. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych m. in. w, „Biuletynie Historii Sztuki”, „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki”, „Baroku”, „Ad Rem” „Przeglądzie Wschodnim”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Stolicy”.
Wtorki na Dziekanii
- Bilet: 15 zł do nabycia w kasie muzeum
- Początek: 17:30
- Spotkania odbywają się w sali na parterze budynku muzeum – ul. Dziekania 1, Warszawa, Stare Miasto
Wszystkich uczestników spotkań edukacyjnych obowiązuje:
- zakrywanie nos i ust (maska)
- dezynfekcja rąk
- zachowanie odległości i siadanie tylko na wyznaczonych krzesłach
- wpisywanie się na listę obecności i podanie danych kontaktowych ma wypadek zakażenia wirusem COVID 19