Jedyny niemałopolski witraż Wyspiańskiego z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński
Wykład towarzyszący wystawie „Światłem malowanie. Witraże i mozaiki Krakowskiego Zakładu S.G. Żeleński (1902-1952)”. Udział wykładzie w cenie biletu na wystawę. Po wykładzie możliwość oglądania wystawy do 20:00.
Jedyny witraż wykonany w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński według projektu Stanisława Wyspiańskiego znajdujący się poza Małopolską można oglądać w głównym oknie kaplicy Pałacu Biskupiego w Katowicach, dziś pełniącym funkcję Kurii Diecezjalnej. Witraż z przedstawieniem „Chrystusa Serafickiego” nawiązuje formalnie i ikonograficznie do przeszkleń znajdujących się w prezbiterium krakowskiej bazyliki Franciszkanów również zaprojektowanych przez Wyspiańskiego i wykonanych w pracowni Żeleńskich w latach 1897-99. W jaki sposób jednak witraż Wyspiańskiego znalazł się w Katowicach i został doskonale dopasowany do ograniczonego maswerkiem otworu, skoro artysta zmarł w 1907 roku, a Pałac Biskupi rozpoczęto budować dwadzieścia lat później? Podczas prelekcji zagadka zostanie rozwiązana.
Wykładowca: ks. dr Leszek Makówka
Leszek Makówka – ur. 1970 w Knurowie, kapłan archidiecezji katowickiej, teolog, historyk sztuki i konserwator zabytków. Mgr teologii (1995 PAT Kraków), mgr historii sztuki (2003 KUL), doktor historii sztuki 2005 (KUL). Wykładowca historii sztuki i konserwacji zabytków na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach; Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej i Konserwator Diecezjalny w Katowicach od 2006 roku; w latach 2008-2019 Dyrektor Pracowni Konserwacji Zabytków „Ars Catholica sp. z o.o.” w Katowicach; w latach 2012-2021 Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego i Galerii Sztuki Współczesnej Fra Angelico w Katowicach. Autor książki Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych, kilkunastu tekstów do katalogów wystaw oraz wielu artykułów popularnonaukowych. Kierunek badań naukowych: współczesna sztuka religijna i sakralna. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Zdjęcie zapożyczone ze strony Corpus Vitrearum Polska
„Chrystus ukrzyżowany na skrzydłach serafina”, proj. Stanisław Wyspiański, wyk. Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński, 1929, kaplica kurii metropolitalnej w Katowicach, fot. Grzegorz Eliasiewicz / Corpus Vitrearum Polska