Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

Wykład: „Na wystawie de Staëla” Józefa Czapskiego (ze zbiorów MAW)

Mozaika Znaczeń – semestr II

Temat: „Na wystawie de Staëla” Józefa Czapskiego (ze zbiorów MAW)

Józef Czapski (1896-1993) należy do najznakomitszych polskich malarzy i pisarzy. Niezwykły życiorys Czapskiego – żołnierza ocalonego z Katynia, współtwórcy paryskiej „Kultury”, artysty obracającego się w najznamienitszych kręgach artystycznych Warszawy i Paryża – jest nierozerwalnie związany z jego twórczością.

W Muzeum Archidiecezjalnym znajduje się kilka obrazów Czapskiego, w tym jego arcydzieło „Na wystawie de Staëla” – malarskie credo Czapskiego, wyrazisty głos w dyskusji o sensie sztuki w XX wieku.

Wykład przybliży sylwetkę Józefa Czapskiego a także historię obrazu „Na wystawie de Staëla” i jego miejsce w dziele Czapskiego.

Prowadzący: Mikołaj Nowak-Rogoziński (UW) 

Sekretarz redakcji „Zeszytów Literackich”. Absolwent Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, na Wydziale Artes Liberales przygotowuje doktorat o Józefie Czapskim. Wraz z Krystyną Zachwatowicz i Andrzejem Wajdą przygotował scenariusz ekspozycji Pawilonu Józefa Czapskiego przy Muzeum Narodowym w Krakowie. Zajmuje się historią sztuki, a także literaturą polską XX wieku. Współredaktor tomów korespondencji, dzienników i esejów pisarzy polskich (między innymi Józefa Czapskiego, Juli Hartwig, Zbigniewa Herberta, Leszka Kołakowskiego, Czesława Miłosza).

  • 25 kwietnia 2017 17:30 - 19:00
  • 17:30 - 19:00
Facebook
YouTube