W dniach 20 – 29 września 2019r. odbędzie się w Warszawie już XXIII edycja FESTIWALU NAUKI.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej po raz 3-ci weźmie udział z propozycją lekcji i spotkania.
Nasza oferta:
LEKCJE MUZEALNE – zgłoszenia od września przez stronę Festiwalu Nauki (MAW nie prowadzi zapisów)
2019.09.24 /wtorek/ g.10:30 – 11:30
Poznaj świętego – świętego z naszego muzeum
Jak szukać świętego? Jak go rozpoznać wśród zgromadzonych rzeźb i obrazów? Czy święty zawsze musi mieć aureolę? Będziemy ich wspólnie odkrywać, a niektórych poznamy bliżej.
SP 1-3
2019.09.25 /środa/ g.10:30 – 11:30
Apokalipsa w sztuce na przykładzie rycin Albrechta Dürera, rysunków Jan Lebensteina i ilustracji Artura Majki.
Uczniowie poznają różne techniki ilustratorskie na przykładzie prezentowanych na wystawie prac. Trzech artystów, trzy epoki i 3 style, w tym drzeworyt i gwasz. Co ich łączy, a co dzieli artystów, w podejściu do tego samego tematu? Czy osobowość twórcy ma wpływ na charakter jego twórczości ilustratorskiej?
W trakcie lekcji nastąpi oprowadzanie po wystawie czasowej…
Szkoła średnia
2019.09.26 /czwartek/ g.10:30 – 11:30
Postaw pierwszy krok w przeszłość! Podejmij wyzwanie i odwiedź muzeum!
Jak czerpać radość z obcowania z historią i ze sztuką? Jak należy się zachować? Co wolno robić w muzeum? Jak patrzeć na eksponaty: obrazy, rzeźby, ubiory, naczynia. Stąd to i po co to? Pierwsze kroki w przygodzie jaką jest zwiedzanie i obcowanie ze „starociami”.
SP 1-3
2019.09.27 /piątek/ g.10:30 – 11:30
Kielich Ołtarza – historia sztuki i historia liturgii
Kielich – jedno z najważniejszych naczyń w historii Kościoła. Kielich od czasu Ostatniej Wieczerzy stał się podstawowym elementem Liturgii w Kościele Katolickim i przez wieki służy kapłanom przy odprawianiu Eucharystii. Na wybranych przykładach pokażemy zmiany w dekoracja kielichów w sztuce złotniczej na przestrzeni wieków. Przekonamy się dlaczego zwykłe naczynie służące do picia nabrało tak dostojnego charakteru…
SP 4-6
SPOTKANIE KLUBOWE – wstęp wolny, bez rejestracji zgłoszenia
2019.09.25 /środa/ g. 17:00 – 18:00
W kręgu Apokalipsy
Słowo apokalipsa (gr. Ἀποκάλυψις) oznaczało pierwotnie objawienie. W czasach późniejszych zaczęto nim również określać opisany w Apokalipsie św. Jana koniec czasów. Temat Armagedonu przerażał i fascynował ludzi od wieków. W średniowieczu był obecny na fasadach kościołów, lub wewnątrz nad wejściami, w formie monumentalnych rzeźbionych przedstawień, fresków, mozaik. Wizja nieuchronnie zbliżającego się Sądu Ostatecznego i obraz straszliwego losu potępionych miały zaistnieć w świadomości ludzi, były ostrzeżeniem dla wszystkich, stanowiły Biblię Pauperum. W dostępnych nielicznym iluminowanych kodeksach pojawiały się jeszcze dokładniejsze ilustracje poszczególnych scen Objawienia św. Jana (Apokalipsa Bamberska) , często osadzone w realiach współczesnych twórcy, zatem aktualne i tym bardziej przerażające (Apokalipsa Albrechta Durera)- Artyści nowożytni ukazywali coraz bardziej wyrafinowane męki (Hans Memling, Michał Anioł). Do tematu wracali artyści XIX. wieczni (Vazniecov) i współcześni (Lebenstein).
Wykład z prezentacją przezroczy ukazujący wizję św. Jana oczami artystów.
Wykład prowadzi dr. Ewa Korpysz