Muzeum Archidiecezji Warszawskiej gromadzi nie tylko zabytki sztuki religijnej, ale także pamiątki życia i kultury religijnej oraz przedmioty treści świeckiej, pochodzące z kościołów i plebanii oddawane przez prywatnych ofiarodawców.
Realizując swoje statutowe cele ochrony i opieki na zabytkami sakralnymi pozostającymi także w rękach osób świeckich, MAW przyjęło w 2013 roku pośród innych darowizn także niewielki, pochodzący z osiemnastego wieku obraz pt.: „Święta Anna Samotrzeć”. Obraz ten trafił na stałą ekspozycję MAW.
Utworzony staraniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, Departament Restytucji Dóbr Kultury, działający w oparciu o uchwaloną w 2017 ustawę o restytucji narodowych dóbr kultury w toku swoich działań podjął przypuszczenie, że obraz ten może być tożsamy z obrazem skradzionym w maju 2004 roku z plebanii parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brodni (woj. łódzkie).
Po przekazaniu tej informacji do Muzeum w lipcu br. dyrekcja MAW podjęła niezwłoczne kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy i potwierdzenia lub wykluczenia tożsamości obrazu z utraconym dziełem sztuki. Pozostając w kontakcie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęto także kontakty z konserwatorem diecezjalnym Diecezji Włocławskiej, do której należy parafia w Brodni.
Przeprowadzona przez Ministerstwo analiza obrazu w siedzibie MAW potwierdziła jego tożsamość ze skradzionym dziełem sztuki. Zgodnie z zapisami ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury w tej sytuacji następuje przejęcie rzeczonego obrazu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego termin ustalono na 11. października 2024.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dokłada wszelkich starań, aby przechowywane w jego zasobach obiekty były chronione nie tylko w aspekcie materialnym, ale także prawnym i współdziała w tym zakresie z innymi instytucjami odpowiedzialnymi za zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.