Pierwsza wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w roku 2022 to wystawy ikon współczesnych, które powstały we wrześniu 2021 r. w trakcie XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów. Artyści z Polski i Ukrainy, tym razem spotkali się w Krzyworówni na Ukrainie, a nie jak w latach minionych w Nowicy.
We wstępie do katalogu czytamy:
W kolejnym roku obaw, ograniczeń i zatrważających prognoz, sięgnęliśmy do biblijnego tekstu, który jest poświęcony miłości, a wiec uczuciu wobec którego nikt nie jest obojętny. Uczuciu, które silniejsze jest niż lęki i administracyjne bariery. (…) malarze szukali własnego klucza do tekstu „Pieśń nad pieśniami” – tematu pleneru. (…) powstały prace zarówno interpretujące tekst wprost, jako opowieść o tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, a także zgodnie z chrześcijańską tradycją odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej. Wśród plenerowych prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu podejmując temat miłości w sposób śmiały i nieoczywisty.
Pokażemy ok. 40 ikon oraz fotografie Piotra Beyma, który od lat towarzyszy artystom w czasie wrześniowych warsztatów.
W przygotowanym katalogu poza reprodukcjami ikon, znalazły się trzy teksty traktujące o starotestamentowej księdze „Pieśni nad pieśniami”. Przeczytamy artykuł: dr hab. Barbary Strzałkowskiej, br. dr Pawła Paszko OFMCap oraz ks. dr Wojciecha Węgrzyniaka.
Niech poniższe fragmenty będą zachętą i przygotowaniem do spotkania z ikoną „Pieśni nad pieśniami”.
Dr hab. Barbara Strzałkowska
Rabini umieścili ją (Pnp) w wykazie świętych ksiąg, bo jak mówili: cała mówi ona o Bogu i świętości, choć w tekście bezpośrednio te wątki się nie pojawiają. Starożytni twierdzili, że skoro w księdze nie ma imienia Bożego i nie mówi ona o Bogu, to w jakimś sensie sugeruje, że może wszystko jest w niej z Boga… Jeśli nie pojawia się modlitwa, to znaczy że cała ma być modlitwą. Jeśli mówi o ludzkiej miłości, to że ta miłość ma być z Boga. A nade wszystko, że ta miłość opisana na sposób ludzki może być obrazem, sugestią, sposobem mówienia o nieskończonej miłości Bożej. O miłości Boga do swojego ludu. O miłości Boga do Ziemi Obiecanej.
Br. dr Paweł Paszko OFMCap
Księga ta (Pnp) wyraża przed wszystkim tajemnicę związku duszy ludzkiej z Bogiem Miłości. „Pieśń nad pieśniami” możemy zatem nazwać poematem symbolicznym, który jest możliwy do równoczesnego odczytania na kilku poziomach.
Ks. dr Wojciech Węgrzyniak
„Pieśń nad pieśniami” to niewielka książeczka wchodząca w skład Pisma Świętego. Jednak tych 117 wersetów, zawierających 1276 hebrajskie słowa, odegrało i odgrywa niezwykłą rolę w historii cywilizacji – zarówno żydowskiej,
jak i chrześcijańskiej.
Zapraszamy do lektury Pieśni nad Pieśniami, zarówno tej zapisanej tuszem na kartach Starego Testamentu,
jak i tej zapisanej na desce, akrylem, temperą, złotem…
Kuratorzy wystawy: dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk oraz Mateusz Sora.
Wystawę można oglądać w terminie 28 stycznia – 27 marca 2022 r.
Wydarzenia towarzyszące:
- Wykład dr hab. Barbary Strzałkowskiej „Pieśń nad pieśniami” – 08 marca 2022, g. 17:30
- Spotkanie z kuratorami wystawy : 13 lutego (niedziela) g. 12:30 oraz 20 lutego (niedziela) g. 12:15
- Spotkanie poświęcone publikacji NOWA IKONA.
Szczegóły będą publikowane na stronie muzeum, na FB i TT.
Do tej pory odbyły się cztery wystawy ikon współczesnych w MAW:
- Szukam Panie Twojego Oblicza. Ikona a dialog polsko-ukraiński, 2016 / 2017
- Czas śmierci / Czas życia, 2019
- Psalmy, 2020
- Słowo stało się ciałem, 2021
Organizatorzy Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy:
- Pracownia Badań nad Ukraińską Tożsamością KU UW
- Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy,
- Katedra Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie.