Kultura Cyfrowa 2023
Realizujemy 8 edycję projektu "Skarby Archidiecezji Warszawskiej"!
W ramach tego projektu kolejne najcenniejsze i najciekawsze obiekty zostają zadokumentowane cyfrowo. W roku 2023 zdigitalizujemy 426 obiektów i wykonamy ponad 1020 zdjęć.
Projekt digitalizacji to w praktyce wiele działań, wiele technik i wiele "owoców" udostępnianych w paru miejscach: na stronie internetowej katedry i muzeum, w multikioskach muzealnych i na platformie Sketchfab.
Projekt "Skarby Archidiecezji Warszawskiej – etap VIII” jest realizowany w ramach PROGRAMU RZĄDOWEGO Kultura Cyfrowa ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Umowa została zawarta miedzy MKIDN oraz Parafią Archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Wartość dofinansowania wyniosła - 124 385 zł
Całkowita wartość zadania - 157 480 zł
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- państwowego funduszu celowego”
Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Heritage Imaging sp. z o.o.
Projekt "Skarby Archidiecezji Warszawskiej – etap VIII” realizowany w roku 2023 obejmuje wykonanie 2 modeli trójwymiarowych małych obiektów (skanowanie z oświetleniem strukturalnym oraz technika fotogrametryczna), zadokumentowanie 2 obiektów w technice RTI (Reflectance Transformation Imaging), 1 obiekt w technice fotostereometrii oraz 1 obiekt Katedra - elewacja zewnętrzna (łączone techniki trójwymiarowe). Najwięcej obiektów będzie miało wykonaną digitalizacja 2 D:
- Grafiki - 360 (=720 zdjęć)
- Numizmaty - 40 (=160 zdjęć)
- Ceramika - 20 (= 140 zdjęć)
Razem 426 obiektów - Skarbów Archidiecezji Warszawskiej - zostanie udokumentowanych w formie cyfrowej i udostępniona w internecie.
W roku 202 zapoczątkowaliśmy prace nad rekonstrukcją 3D elewacji katedry św. Jana. W tym roku realizowane są dalsze etapy projektu, efektem którego będzie uzyskanie modelu bryły Warszawskiej katedry w formie 3D.
Efekty digitalizacji będą dostępne na stronie internetowej parafii i muzeum. Zdjęcia wybranych obiektów umieszczone zostaną w kioskach multimedialnych, które umożliwiają zapoznani się ze szczegółami dzieł sztuki, dzięki wielokrotnemu zbliżeniu zdjęcia. Eksponaty zostaną dodatkowo opisane (pochodzenie, walory artystyczne). Multi-kioski stanowią wsparcie działań edukacyjnych prowadzonych przez muzeum i umożliwiają zwiedzającym zapoznać się ze szczegółami wybranych dzieł sztuki.