Styczeń - Marzec 2013
MUZEUM
Na pierwszy plan wysunęło się wzmocnienie stropu na parterze, który będzie musiał teraz znosić znacznie większe obciążenia i, większą niż dotychczas, liczbę gości budynku. Pamiętajmy że największe powierzchnie wystawiennicze przyszłego muzeum i instalacje narracyjne znajdą się na piętrze pierwszym.
Równolegle – trwają prace murarskie, adaptujące budynek do potrzeb muzealnych. Ze względu na bezpieczeństwo turystów i swobodę komunikacyjną na parterze zostały usunięte poziome betonowe belki sufitowe w kilku pomieszczeniach. Firma wykonawcza pracuje również nad wykonywanie instalacji elektrycznych, wykonywane są bruzdy w ścianach i kanały w podłodze do późniejszego ułożenia kabli elektrycznych, światłowodowych, multimedialnych i nagłośnieniowych. Trwają również prace nad przygotowaniem instalacji alarmowej, która – docelowo – będzie wspólna dla Archikatedry i Muzeum.
Rozpoczął się montaż central wentylacyjnych i kanałów wentylacyjnych – tradycyjny system wystarczający do tej pory użytkownikom budynku nie sprostałby zadaniom przewidzianym dla budynku odwiedzanego przez tysiące zwiedzających. Instalacja będzie miała na celu nie tylko dostarczenie świeżego powietrza do wnętrz muzealnych, ale również sprawne wypompowanie z nich dwutlenku węgla, który może zagrażać i zwiedzający i zbiorom muzealnym wystawionym na Kanonii. Trwa ocieplanie poddasza i wykonywanie instalacji sanitarnych.
Ekipy rozpoczęły wykonywanie zbrojenia szybu windowego, łączącego wszystkie piętra budynku Muzeum. Panoramiczna winda powinna stanowić kolejną atrakcję dla zwiedzających, a wygodę dla osób niepełnosprawnych, którym umożliwi dostęp do wszystkich zasobów wystawienniczych Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
KATEDRA
W nawie południowej, przy chórze, posuwają sie do przodu prace konserwatorskie przy sarkofagu Książąt Mazowieckich: Stanisława (zm. 1524) i Janusza (zm. 1526), wykonany w 1526 r. staraniem ich siostry Anny, zapewne przez Bernardina Zanobi di gianotis. Wykonane z czerwonego marmuru płaskorzeźbione postacie zmarłych braci ukazane są w leżącej pozie i obejmują się wzajemnie. Po lewej stronie wmurowana jest tablica poświęcona Stefanowi Starzyńskiemu, bohaterskiemu prezydentowi Warszawy (zm. 1943), również objęta programem konserwatorskim i rewitalizowana równolegle z epitafium Książąt Mazowieckich.
Oprócz nich restauracją objęto następujące tablice i epitafia:
Fragment pomnika Kazanowskiego - na ścianie pod chórem, tuż obok bocznego wejścia do kruchty, rzeźbiony w marmurze portret Zygmunta Kazanowskiego. Zniszczona całość wykonana z wielobarwnego marmuru była znakomitym przykładem siedemnastowiecznego warsztatu.
Tablica nagrobna Arcybiskupa Lubicz-Choromańskiego Płaskorzeźba w marmurze karraryjskim przedstawia Arcybiskupa klęczącego przed krucyfiksem. Pomnik ten, rysowany przez Idźkowskiego, a wykonany w Warszawie. Spalony i rozbity na kilka części podczas Powstania, został zrekonstruowany, jako płaskorzeźba w kamieniu, ale już bez obudowy.
Epitafium Biskupa Józefa Bończy-Miastkowskiego Epitafium pierwszego warszawskiego biskupa wykonano w marmurze bolechowickim: jest ono wierną kopią płyty nagrobnej z katakumb powązkowskich.
KRYPTY
Powstaje nowa kładka w kryptach, ułatwiająca komunikację na nowej, projektowanej trasie turystycznej. Po etapie prac przygotowawczych, krypty wkraczają w etap prac zasadniczych – rozpoczęto czyszczenie i naprawę ścian ceglanych, które po zakończeniu wstępnej obróbki, zostaną nasączone specjalnym impregnatem, zabezpieczającym ściany od wpływu działań atmosferycznych. Wykonawcy liczą, że razem ze specjalną instalacją odprowadzającą wody opadowe do sieci wlewnej ,zagwarantuje to kilkadziesiąt lat spokoju pomieszczeniom usytuowanym poniżej poziomu gruntu. Również ze względu na osuszenie ścian i gruntu otaczającego Archikatedrę, realizatorzy inwestycji zdecydowali się wpuścić instalacje elektryczne w ściany krypt. Trwają właśnie prace nad wykuciem bruzd pod instalację. W drugiej części podziemnych korytarzy pod Archikatedrą, nowo przekute przejścia, mające służyć projektowanym trasom turystycznym zostały właśnie zaimpregnowane a następnie otynkowane.
NA ZEWNĄTRZ
Rusztowania od strony ul. Kanonii zostały bezpiecznie rozmontowane, można podziwiać już efekty pracy konserwatorów od strony przyszłego Muzeum Archidiecezjalnego. Z kolei od strony dziedzińca Jezuitów sprawnie postępują prace nad skuciem dawnych cokołów z piaskowca.